Cuma, Haziran 21, 2024

Köşe Yazıları

Ayağı Çıplak Dilenciden Kravatlı Dilenciliğe Terfi Etmek

Sizlerle paylaşacağım bu yazım da AMATEM’lerin neden istenildiği oranda bağımlılıkta kurtulmada yetersiz kaldığını kendi penceremde hayat hikayemi irdeleyerek önce sorunu tespit etmeyi ardında da çözüm önerilerimi sunmayı planlıyorum.

(Yıl: 2020 Sokaklar. Foto: Mustafa Esmer Cengiz)

AMETEM’lerin Başarı oranları Neden düşük Görünüyor.

Aslınsa sanılanın aksine AMATEM’lerin Tedavi oranları son derece başarılı. Hasta bağımlılıktan kurtulmak yani tedavi için geldiğinde süreç başlıyor. Planlanan tedavi takvimi içerisinde tamamen arındırılıyor. Taburcu edilirken arınmış şifa bulmuş şekilde kurumdan ayrılıyor. Hekimlerin yapabileceği buraya kadar. Hasta taburcu olduğunda bağımlılığı kazandığı ve geliştiği ortama tekrar dönüyor kaldığı yerden başlıyor. Hal böyle olunca bir hasta ( bağımlı) defalarca tedavi ediliyor, tekrar dönüyor kısır döngü sonlanmadığı için AMETEM’ler işe yaramıyor algısı yerleşiyor. Sosyo ekonomik alt yapısı hazırlanmadan taburcu edilen her vaka yine aynı noktaya dönüyor, başladığı yere. Kendi hayatımda yaşadıklarımı anlatayım sorun da çözüm de içinde.

2020 yılında kızımın amansız ısrarı ve kendimin de gayreti neticesinde, zaten bırakmıştım uyuşturucuyu. Sadece sokaklarda mücadelem kalmıştı geriye, oda kızım Üniversiteye gittiği içindi. Düşünmüştüm kendimce, yıllarca uyuşturucu parası için dilencilik yaptın. Birazda kızın okulu bitirinceye kadar onun okul masraflarını karşılamak için yap diye. Kızımın okulu devam ederken ve benim sokaklarda isteyerek, bu kez doğru bulduğum ve aynı zamanda gurur duyduğum bir amaç için giriştiğim mücadele sağ bacağımda pıhtı atması neticesinde sekteye uğradı. Bacağımda damar tıkanıklığı gelişti. Ayağım hem çok ağrıyor hem de üzerine basamaz hale gelmiştim, morluklar da oluşmaya başlayınca beni hastaneye kaldırdılar. Her iki ayağımın da kesilebileceğinden söz ediyordu doktorlar neyse uzatmamayım beni acilen ameliyata aldılar uzun bir süre yoğun bakımda kaldıktan sonra tedavime serviste gözlem altında tutularak devam ettirmeyi uygun gördüler. Benim Hastaneye kaldırıldığımı Gültekin Hakan Koçman gazeteci Mustafa Esmer Cengiz ile telefon görüşmesi esnasında öğreniyor ve hastaneye beni görmeye geliyor. kızım da benim yoğun bakımda olduğumu Ambulansla hastaneye kaldıran annesinden öğreniyor Okuldan izin alarak Yalova’dan yanıma geliyor kızımı yoğun bakımdayken gördüm doktorlardan görmek için izin istemiş beni yoğun bakımda yatarken görünce geldi boynuma sarıldı ve ağlamaya başladı. Ben kızımı ilk defa öyle çaresiz ve endişeli bakarken gördüm gözünden akan her damla yaş onun yanaklarından akarak benim yüreğime bir ok gibi saplanıyordu. Bende kendi ameliyat yaralarımı ve dikişleri gördüğümde dehşete kapılmış çokta korkmuştum. Kızımı da o halde görünce espiri yapmaya onu rahatlatmaya çalışıyordum.

Serviste tedavi görmeye başlayınca ziyaretçi kabul etmem kolaylaştı. Kızım refakatçi olarak yanımda kalmaya başlamasıyla Gültekin Hakan Koçman ile benim sokaklardan eski hayatıma geri dönmem konusun da fikir birliğine varıyorlar. Konuyu birkaç kez bana açtılar. Fakat benim bazı endişe ve kaygılarım vardı. Kızımın çok istediğini biliyordum ve kendisine bu konuyu düşüneceğimi söyledim. Tek odalı bekar evine gelince düşünmeye başladım nasıl olur diye. bıraksam kızımın masraflarını ne şekilde karşılayabilirim gibi sorular. Eskiden yardım ettiğim Çukurova Ulus gazetesinin sahibi Ercan Özçelik’in yanına gidip gelmeye başladım. Ercan Özçelik bana eskiden de vaz geç sokaklardan buraya gel giyordu Gültekin Hakan Koçman’da gelip gidiyordu konuşmaya başladık sokaktan ayrılma konusunu ben kızımın durumu sebebiyle bir süre daha sokaklarda olmam gerektiğini anlatıyordum sonuç olarak kızımın masraflarını karşılarız söylemi üzerine ben ayrıldım sokaklardan. Bir süre sonra sorunlar baş göstermeye başladı kızıma para göndermem sekteye uğruyordu. Yaparız demekle olmuyormuş. ilk pişmanlığım böyle başladı.

(Yıl: 2024 Şimdiki Halim.)

Asıl mesele şimdi başlıyor. Uyuşturucudan kurtulmak işin en basit ve kolay olan yanı siz uyuşturucu bağımlısı bir kişiyi sokaktan yada evden alıp bir süre Amatem’de tedavi edip bağımlılıktan kurtara bilir siniz. Fakat tekrar onu sokağa ve yahut eve gönderirseniz. Bir süre sonra bağımlılığı yeniden başlamış olarak tekrar karşınıza çıkar. Başkalarını değil kendi tecrübelerimden konuyu size anlatmaya çalışayım. Sokaktan çıktım eve gelince başladı meseleler yani ekonomi. Ev kirası faturalar ve kendi gündelik hayatını idame ettirme. Elimde engelli olduğum için sadece bir engelli yardımı var bırakın onu bunu kiramı bile karşılamıyor. engelli yardımı. İsimlerini izin almadığım için açıklamayacağım ben de saklı kalan dostlarımın yardımları ile ayakta kalmaya çalıştım bir süre başaramadım. Olmazda Arayışa başladım en azından engelli kadrosunda hayata tutuna bileceğim yani askari ölçekte hayatımı ekonomik olarak kimseye el avuç açmadan idame ettirecek bir iş bulma arayışına Bana yardım edebileceğini düşündüğüm ve yetkisi de olan insanlarla görüşmeye başladım görüştüğüm elinde yetki olanak olan insanlara derdimi hikayemi anlatmaya ve destek istemeye başladım. Görüştüğüm tüm insanlar büyük bir başarı gösterdiğimi ve bağımlılara rol model olarak gösterileceğim masallarını bana anlatmaya başladılar.

Sokaklarda yalın ayaklı dilenci olmaktan beni iyi giyimli kıravatlı dilenciliğe terfi ettirdiler. Hatıra kalsın diye sakladığım yıllarca benimle birlikte sokaklarda sırtımda olan kırmızı ceketim ile şapkama bir daha ihtiyacım olacağını düşünmüyordum. Ancak bana da sokaktan başka şans tanımadılar. Fakat insanlar beni takım elbiseli kıravatlı kendince şık giyinen biri olarak sokaklarda dolaşırken görmüşlerdi. Nasıl olacaktı şimdi. İdam mahkumları boynuna idam fermanı yani kararı asılıp öyle dar ağacına giderdi. Ben de boynuma neden tekrar sokaklarda olduğumun gerekçesini yazıp boynuma asarak sokaklarda insanların karşısına çıkmayı düşündüm. Hükmü yüce Türk milleti versin diye. Ya kalemimi kıracak milletim yada sahip çıkacak. Çünkü sahip çıkması gereken yetkililer bana sessize alınmış telefon muamelesi yapıyorlardı, görmüyorlar ve duymuyorlardı. Ben kendi hikayemde yaşadıklarımı kısaca özetledim sonuç olarak hasta (bağımlı) bağımlılıktan kurtulur ama geri dönmemesi için hayatını idame ettirebileceği bir işe ihtiyaç duyar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir