Pazar, Haziran 16, 2024

Gündem

UGC Mersin Şubesi’nden Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesine Ziyaret

( Foto: Isra İsa)

Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti Mersin Şubesi yönetim kurulu üyeleri Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesine bir nezaket ziyareti düzenledi. Ziyarete UGC’den Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Hakan Koçman, Başkan Yardımcısı Ali Gültekin ve yönetim kurulu üyeleri Av. Bilgin Yeşilboğaz, Ali Yıldız ve Melike Irmak Bolcal katılırken Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesinden Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Aslıhan Ardıç Çobaner ve Doç. Dr. Ahmet Taylan ile Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Recep Ünal katıldı. İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aslıhan Doğan Topçu mazereti sebebiyle ziyarete katılamadı.

UGC Mersin Şubesi adına konuşan Başkan Koçman, konuşmasına ziyaret taleplerini kabul ettikleri için iletişim fakültesine teşekkür ederek başladı. Başkan Koçman UGC Mersin Şubesi’nin nasıl ve ne amaçla kurulduğunu özetleyerek hazırladıkları UGC 2023 – 2026 Strateji Belgesi kapsamında üç ana hedef doğrultusunda çalıştıklarını aktardı. Bu başlıkları UGC’nin kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi; gazetecilerin ekonomik, mesleki ve sosyal açıdan güçlendirilmesi ve gazetecilerin içerisinde mesleklerini icra ettikleri ortamın daha demokratik hale getirilmesi olarak ifade eden   Başkan Koçman, bu amaçlara ulaşmak için gerçekleştirdikleri faaliyetler konusunda kısaca bilgi verdi.  

Başkan Koçman’ın konuşması üzerine sözü alan Doç. Dr. Ünal da akademisyen olmadan önce İstanbul  ve Adana’da yaşadıklarından örnek verdi. İstanbul’dan Adana’ya bir gazetenin genel yayın yönetmeni olarak geldiği zaman yerel basının sorunları ile tanıştığını ve ulusal ve yerel gazetecilik ve gazete yönetiminin arasındaki farkların kıyaslanamayacak boyutlarda olduğunu aktardı. Yerel basının ve gazetecilerin her alanda ciddi sorunlarla boğuştuğunu söyleyen Doç. Dr. Ünal, bu sorunların çözümüne yönelik her çabanın çok değerli olduğunu vurgulayarak kendilerinin de geçmişte olduğu gibi gelecekte de bu çabalara destek vereceklerini söyledi.  

Aynı zamanda gazetecilik bölüm başkanı olan Prof. Dr. Çobaner de, hem fakülte hem de bölüm olarak gazetecilik alanında yapılan çalışmalara her zaman destek vermek istediklerini belirtti. UGC Mersin Şubesi’nin göstermekte olduğu çabaları takdirle karşıladıklarını ifade eden Prof. Dr. Çobaner, gazetecilik alanında mesleki anlamda yerel gazetelerin ve gazetecilerin geliştirilmesi için üzerlerine düşen her görevi almaya hazır olduklarını söyledi.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir