Perşembe, Haziran 20, 2024

Çocuk Hakları, Uncategorized

Çocuklar Günün Beşte Birini Yollarda Harcıyor

(Foto; G. Hakan Koçman / Çukurova Ulus)

Dünya çapında yapılan bir araştırmaya göre çocuklar okulda geçirmeleri gereken zamanı yollarda geçirdiğini verilerle ortaya koydu.

Findmykids uygulaması üzerinde yapılan haritalama takip sistemi ile en Türkiye’deki çocukların dünya üzerinde okula giderken en çok yürüyen çocuklar grubunda olduğu tespit edildi. Uygulamanın Türkiye’de 250 bine yakın aktif kullanıcısının geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde 07:00 ile 19:00 arasındaki 12 saatlik verilerini anonim olarak değerlendirildiği araştırmaya göre çocuklar günlerinin hiç de azımsanmayacak bir bölümünü evden okula gidip gelirken yolda geçiriyorlar.

Türkiye’deki öğrenciler günde ortalama 3,6 kilometre yürüyor

Şirketin yaptığı araştırmada dünyadaki öğrenciler her gün ortalama 12,3 kilometre yol yürüyor. Öğrenciler 2,8 kilometresini yürüyerek, 9,5 kilometresini ise bir taşıtla kat ediyorlar. Araştırmaya göre  Türkiye’deki öğrenciler günde ortalama 3,6 kilometre yürüyor, Azerbaycan’daki öğrenciler günde ortalama 4,8 kilometre, Kırgızistan’dakilerin 4,3 kilometre, Hindistan’dakilerin 3,8 kilometre yürüdüğünü ortaya koyuyor.  Almanya ve Rusya’nın ortalaması 2,6 kilometre, İngiltere’nin ortalaması 2,2 kilometre ve öğrencilerin en az yürüdüğü ülke olan ABD’nin ortalaması ise 1,6 kilometreyle Türkiye’nin yarısından az.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir