Perşembe, Haziran 20, 2024

Gündem

DİSK Mersin’de Basın Açıklaması Yaptı

(Foto; Şükriye Erçağ/ Çukurova Ulus)

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu üyeleri (DİSK), Mersin Özgür Çocuk parkında düzenlediği basın açıklamasında ücretlerdeki enflasyon kaynaklı kaybın giderilmesini istedi.

Disk Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu; başlattıkları mücadele sürecinin alanlarda ve meydanlarda devam ettiğini söyleyerek, “ Kırşehir’den Mersine ‘gelirde adalet’, ‘vergide adalet’ için geldiklerini söyledi.

Arzu Çerkezoğlu;” Günlerdir gelirde adalet’, ‘vergide adalet’, ülkede adalet’ diyerek bir mücadele sürecini yürütüyoruz. Şimdi de asgari ücretin belirlenmesi sürecinde insanca yaşanacak bir ücret talebiyle alanlardayız, meydanlardayız. Bu ülkede tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten işçilerin emekçilerin, kadınların, gençlerin, tüm toplumun ortak talebi geçtiğimiz ay ‘gelirde adalet’, ‘vergide adalet’ oldu.” diyerek İstanbul’dan Ankara’ya bir yürüyüş başlattıklarını ve bir hafta boyunca attıkları her adımda bu yolda yalnız yürümeyeceklerini belirtti. Yolda kornalarıyla destek olanla,r evinin balkonundan penceresinden el sallayanlarla iş yerlerinden DİSK’in bayrağını kapıp gelen işçi kardeşlerimizle her adımda biraz daha büyüdü ve Ankara’da kitlesel bir buluşmayla sonuçlandı” dedi.

Zamlara, Adaletsiz Vergilere Asgari Yaşama Hayır

Çerkezoğlu;” Biz gelirde adalet istiyoruz, vergi de adalet istiyoruz, ülkede adalet istiyoruz, Anayasanın bile tanınmadığı, Anayasa Mahkemesi kararlarının tanınmadığı bu ülkede demokrasinin son kırıntılarının ortadan kaldırılmaya çalıştığını bütün denge ve denetleme mekanizmalarının yok edildiği hukukun üstünlüğünü yargının bağımsızlığının ortadan kaldırılmaya çalışıldığı bu süreçte demokrasi işçinin ekmeğidir. DİSK olarak demokrasinin olmadığı yerde emeğin hakları olmaz. Emeğin haklarının olmadığı yerde demokrasi olmaz. Bu ülkede artık kurulacak bir demokrasiden değil korunacak bir demokrasiden söz ediyoruz. Türkiye işçi sınıfı olduğunu biliyoruz ve bu güçle bu inançla omuz omuza mücadelemizi büyütüyoruz. Bugün de Mersin’de sizlerle birlikte olmaktan büyük bir onur duyuyoruz” dedi

Direne, Direne Kazanacağız

Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmasını istediklerini belirten Çerkezoğlu; “Adil bir vergi istiyoruz. Bunun için binlerce imza topladık. En son DİSK olarak vergide adaleti sağlayacak 5 maddelik bir kanun teklifi hazırladık ve meclisteki tüm partilere verdik. Ana muhalefet partisi bu 5 maddelik kanun teklifimizi meclise sundu. Gelin bir kez daha buradan Mersin’den hep birlikte seslenelim; meclisteki tüm siyasi partileri 600 milletvekili adaletli bir vergi için kanun teklifimizi oy birliğiyle meclisten geçirmeye çağırıyoruz. Vergiden adaleti sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.

Hükümete sesleniyoruz

Çerkezoğlu; “Ülkeyi yöneten siyasi iktidara da seslenelim. İkide bir her konuşmalarında ‘ vergiyi tabana yayacağız’ diyorlar. Bugün Türkiye’de yapılması gereken vergiyi tabana değil, tavana yaymaktır. Zenginlerden, sermayeden, şirketlerden vergi almayan, alamayan, yandaş şirketlerin vergi borçlarını bir gecede affeden iktidara, hükümete sesleniyoruz. Artık elinizi ekmeğimizden, çoluğumuzun çocuğumuzun geleceğinden çekin” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir