Cuma, Haziran 21, 2024

Yerel Yönetimler

Toroslarda Kadınlar Çiçek Açtı

(Foto: Haber Merkezi)

Mersin’in merkez ilçe Toroslar Belediyesi; 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 89. yıl dönümünde; “Neriman’ın Çiçekleri Sergisi” ve “Cumhuriyetle Çiçek Açan Kadınlar” Paneli düzenledi.

Unutulmaya yüz tutan el sanatlarının gelecek nesillere aktarılmasını ve kültürel değerlerin devam ettirilmesini sağlayan etkinlik yoğun ilgi gördü.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, eşi Meltem Yılmaz ile birlikte kadınları bu özel günlerinde yalnız bırakmadı. Başkan Yılmaz; “Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınması son derece özel bir konu. Milletimizin, toplumumuzun, insanımızın, kadınımızın ne kadar önemli olduğunun göstergesidir” dedi.

Toroslar Belediyesi, Sağlık Mahallesi’ndeki TORTEK binasında El Sanatları Teknolojisi Yapma Çiçek Kursu’nu da açarak, bu sanatı yeni nesle öğretiyor.

AKADEMİSYENLER, “CUMHURİYETLE ÇİÇEK AÇAN KADINLAR” PANELİNDE KONUŞTU

“Cumhuriyetle Çiçek Açan Kadınlar” Paneline; Mersin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Doç. Dr. Esra Dik, Mersin Üniversitesi Türk Dili Bölümü Öğretim Görevlisi Döndü Can ve Dekoratif El Sanatları ve Çiçek Tasarımı Öğretmeni Nimet Dölek konuşmacı olarak katıldı. Akademisyenler, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin tarihsel gelişimini uzmanlık alanlarıyla anlattı.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ın danışmanı Hilal Merve Soylu’nun moderatörlüğünü yaptığı panelde, hayatın her alanında var olan kadınların başarılarından bahsedildi.

Programa; Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aslıhan Doğan Topçu, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat’ın eşi Nuran Fırat, MHP Mersin İl Başkan Yardımcısı Ferda Er, KAÇEP İl Başkanı Aslı Könte Öz, Toroslar KAÇEP Başkanı Nilüfer Temiz, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları ve yüzlerce kadın katıldı.

BAŞKAN YILMAZ; “KADINLARA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI TANIYAN İLK ÜLKE TÜRKİYE’DİR”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma yaparak katılımcılara seslenen Başkan Yılmaz; “Böyle özel günde bizimle birlikte olduğunuz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Yılmaz; “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nı verdikten sonra 1923 yılında Cumhuriyetimizi kurdu. Bunun iki önemli boyutu var. Birincisi monarşiden Cumhuriyete geçmiş olmamız. İkincisi de düşmanı kovmuş olmamızdır. Cumhuriyetin kazanımlarından en önemlisi de daha önce sosyal haklara sahip olmayan toplum içerisinde zayıf görünen kadının seçme ve seçilme hakkının, medeni haklarının verilmesidir. Erkekler ile birlikte eşit bireyler olarak anlaşılmasıdır. Filistin’de 40 günde 15 bin kişiyi dünyanın gözünün içine baka baka öldürdüler. Bunların yüzde 70’i kadın ve çocuk. Batı Medeniyetinin bize akıl verdiği, “en iyisini biz yaparız, en doğrusunu biz biliriz” dediği bir dönemde Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından, İsviçre’den ve birçok batı devletinden önce Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmiştir. Atamızı ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun” diye konuştu.

“EVİN DİREĞİ KADINDIR”

“O gün verilen mücadele, en az kutlu savaş kadar önemliydi” diyen Başkan Yılmaz; “Biz, dünyanın ilk kadın hükümdarı Tomris Hatun’u çıkarmış bir milletiz. Her ne kadar ataerkil görünsek de aslında her evde gizli bir anlaşma vardır. Dışarda erkek güçlü görünür ama aslında evin içinde kararları veren evin direği kadındır. Hem çocuklarımızı yetiştirirler hem de eşlerine bakarlar. Bir belediye başkanı olarak, toplumun bir ferdi olarak bizler sizleri çok seviyor, saygı duyuyor ve sizleri kucaklıyoruz. Başka toplumlara baktığımızda aile yapımızın sağlam olduğu anlaşılıyor. Kent hayatının getirdiği değişik sıkıntılar var. Bunu da hep beraber çözecek güce ve kuvvete sahibiz” şeklinde konuştu.

Merhum Neriman Sümen’in oğlu Halit Sümen de bu serginin hazırlanmasını sağlayan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a ve Toroslar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne teşekkür etti. Merhum annesinin hayat hikâyesini ve başarılarını anlatan Sümen; “O çiçeklerin her biri el emeği ve göz nuru ile yapılmıştır” dedi.

Toroslar Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Kibire Esen ise Toroslar Belediyesi ile birlikte yürüttükleri mesleki eğitim kurslarında özellikle kadınların istihdamına yönelik ve unutulmaya yüz tutmuş sanatları diri tutmak amacıyla birçok çalışma yaptıklarını söyledi. Esen; “Neriman’ın Çiçekleri, bu çalışmalarımızdan bir tanesidir. Amacımız, kadınların hiç kimseye muhtaç olmadan her birinin eline altın bilezik takarak ve onları ev ekonomilerine katkı sağlayacak hale getirerek destek vermektir. Başkanımız Atsız Afşın Yılmaz’a her türlü desteğinden dolayı teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir