Cuma, Haziran 21, 2024

Kültür ve Sanat

Sinemadan Siyasete Tarihten Sayfalar” Kitabı Aratos Yayınları’ndan Çıktı

Hatay’da yaşayan ve uzun yıllar İnsan Hakları Derneği İskenderun Şubesinin Başkanlığ’ını yapmış olan Sadullah Çağlar’ın “Sinemadan Siyasete Tarihten Sayfalar” kitabı yayınlandı.

Aratos dergisi ayrı basım kitaplar yayımlamayı sürdürüyor. Şu ana kadar 70 kadar kitabı kültür yaşamına kazandıran Aratos Yayınları, aralarında şiir, öykü ve romanlarında yer aldığı kitaplar daha çok Tarsus’un kent tarihi ve kültürü üzerine araştırma kitaplarından oluşuyor.

Edinilen bilgiye göre, Aratos Yayınları, son olarak ise Sadullah Çağlar’ın “Sinemadan Siyasete Tarihten Sayfalar” kitabı, onun İskenderun Ses gazetesinde sinemadan, edebiyata, tarihten, sanata, siyasetten, felsefeye kadar gündelik yaşamın kavram ile sorunlarına dair düşüncelerinin yer aldığı makalelerden oluşuyor.

Aratos Felsefe Dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık, Sadullah Çağlar’ın “Sinemadan Siyasete Tarihten Sayfalar” kitabına yazdığı sunuş yazısında şunları paylaşmış, Sinemadan Siyasete Tarihten Sayfalar’ kitabı, Sadullah Çağlar’ın İskenderun’da çıkan yerel SES gazetesinde yayımlanan haftalık köşe yazılarından oluşuyor.

Bu yazılar aynı zamanda bir kent belleği olarak da algılanabilir. Önemli bir ölümü 1940-1980 arası döneme ait yazıların, bu zaman aralığında yaşamış kuşaklar için bir hatırlatma, gençler için de öğretici olduğu kadar da keyifli makaleler olduğunu belirmek gerek.

Sadullah Çağlar, bir insan hakları savunucusu olduğu kadar aynı zamanda bir sinema tutkunu. Bu konuda iyi bir arşiv ve hafızaya sahip.

Yazılarında ülkemiz sinemasından Amerikan sinemasına, Mısır sinemasından Hint sinemasına kadar çeşitli ülke sinemalarının hafızalarda yer eden filmleri, film kahramanı oyuncuları hem kişisel yaşamları hem de sinema filmlerindeki oynadıkları rolleri üzerine keyifli anılardan oluşan yazılar yer alıyor.

Yine ülkemizin yetiştirdiği önemli sanat ve siyaset insanları ile kendi yaşadığı coğrafyanın değerlerine de yer ayrılmış.

Kitapta Türkiye ve dünya siyasi tarihinde rol oynayan önemli kişiler, olaylar ve savaşlara dair makaleler yer alıyor. Bu yanıyla bir tarih belleği de sunuyor.

Sanatın iyileştirici gücü onda kendini sinemayla göstermiş.”

Uğur Pişmanlık kitaba ilişkin yaptığı açıklamada, yeni kitaplar yayınlamayı sürdüreceklerini belirterek, “Aratos dergisi olarak oldukça zengin bir yayın çeşidimiz oluştu. Derginin ekinde Aratos Kültür Dizi olarak başladığımız ayrı basım kitap yayınlarıyla hem bölgenin hem de Tarsus’un kültür yaşamına çok sayıda kitap kazandırdık.

Son olarak ise Sadullah Çağlar’ın ‘Sinemadan Siyasete Tarihten Sayfalar’ kitabını yayınladık.

Aratos olarak böyle değerli çalışmaları yayınlamak bizim için çok değerlidir.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir