Perşembe, Haziran 20, 2024

GENÇLİK, Gündem

Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Parlak Mezunlar Veriyor

Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı 2020 yılı Bölüm 1.si Gül Pırlak

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Sanat Dalları Eğitim Konseyi’nin 2009 yılından beri düzenlediği ve üniversitelerin sanat ve tasarım fakültelerinden dereceyle mezun olmuş öğrencilerin  bitirme projelerinin yer verildiği ÜAK Sanat Dallari Eğitim Konseyi Derece Mezunlari Sergisi’nin 11.sine bu sene MEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm 1.si Gül Pırlak’ın bitirme ödevi de yer aldı.

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Sanat Dalları Eğitim Konseyi’nin 2009 yılından beri düzenlediği ve üniversitelerin sanat ve tasarım fakültelerinden dereceyle mezun olmuş öğrencilerin  bitirme projelerinin yer verildiği ÜAK Sanat Dallari Eğitim Konseyi Derece Mezunlari Sergisi’nin 11.cisi bu sene Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Sergide, MEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm 1. Gül Pırlak’ın çalışması da yer aldı.

Gül Pırlak’ın sergiye katıldığı çalışması

Amacı Türkiye’de sanat eğitimini dereceyle tamamlayan öğrencilerinin mezuniyet çalışmalarından bir kesitinin bir araya getirilerek eğitim sonuçlarının toplu olarak izlenmesi ve belgelenmesi olan sergi bu sene ilk defa çevrimiçi olarak ziyarete sunuldu. Pandemi nedeniyle uygulanan yasaklar sebebiyle hazırlanan çevrimiçi sergiye üniversitelerin resim, heykel, grafik, seramik, cam, tekstil ve moda tasarımı, geleneksel Türk sanatları, fotoğraf, iç mimarlık, sinema-televizyon, endüstri ürünleri tasarımı ve sahne-dekor-kostüm tasarımı alanlarında eğitim alan mezunların bitirme projeleri yer aldı. Serginin bu seneki düzenleme ekibinde ise Doç. Dr. Mehmet Emin Kahraman, Dr. Öğr. Üyesi Ertan Toy ve Soyhan Baltacı yer aldı. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Sergi Sorumlusu Araştırma Görevlisi Fatih Kılavuz’un verdiği bilgilere göre bu sene sergiye üniversitelerin sanat ve tasarım bölüm birincilerinden 150’nin üzerinde başvuru gerçekleşti ve hepsi sergiye dahil edildi. Kılavuz, sergi ile ilgili yaptığı değerlendirmede bu tür sergilerin gençlerin teşvik edilmesi ve desteklenmesi için çok değerli olduğunu ve mutlaka sürdürülmesi gerektiğini belirtti.

Gül Pırlak atölye dersi sırasında

Sergiye bu sene Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm 1.si Gül Pırlak da katıldı. Sergiye katılan Pırlak duygularını şu şekilde ifade etti: “4 sene çok çalıştım ve çok emek verdim. Bunların karşılığında derece ile mezun olduğum için de çok mutlu oldum. Derece ile mezun olan öğrenciler arasında yapılan bu anlamlı sergide yer alıyor olmak beni çok heyecanlandırdı ve çok gururlandırdı. Mesleki hayatım için başarılı bir basamak olduğunu düşünüyorum. Bu yolda benden desteklerini esirgemeyen ve bana inanan başta Fatma Yelda Kundak Gezicioğlu’na, Handan Demir’e, Özge Usluca Erim’e, Müjgan Gürkan’a ve Mehmet Erim’e ve tüm alan öğretmenlerime de çok teşekkür ediyorum.”

Mersin Üniversitesi’nde aldığım eğitimin bana olan katkısı çok büyük

Pırlak, Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nde aldığı eğitimin kendisine katkısının oldukça fazla olduğunu ve öncelikle tekstilin de bir sanat olduğunu ve bölümümün içinde almış olduğu dokuma kumaş tasarımı, baskı tasarımı ve giysi tasarımı  derslerinin de sanat dersleri ile harmanlanabildiğıni görmenin kendisi için çok heyecan verici olduğunu ifade etti. Bütün bunların kendisine bölümümün ne kadar kapsamlı olduğunu fark ettirdiğini söyleyen Pırlak, bölümündeki en büyük artılardan birinin ise sanat ve tasarım alanlarında eğitim almış eğitmenler tarafından eğitim almak olduğunu dile getirdi. Bilinçli ve doğru bilgiye aç kalmadan dolu dolu bir üniversite eğitimi aldıklarını belirten Pırlak, eğitiminde doğru yönlendirmeler ile kendisini sürekli olarak geliştirdiğini vurguladı.

2019 yılında Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü öğrencileri ile sosyal sorumluluk projesi olarak hazırlanan Geri Dönüşüm Koleksiyonu defilesinde yer alan Gül Pırlak imzalı tasarım. Sağda: Gül Pırlak .

Aldığımız eğitim bizlere farklı bakış açıları kazandırdı

Pırlak, aldıkları eğitimin bir başka önemli yönünün ise sahip oldukları bakış açısına farklılıklar kazandırması olduğu belirtti.  Bu farklı bakış açılarının kendilerine katıldıkları yarışmalarda büyük katkılar sunduğunu söyleyen Pırlak bunu şu sözlerle açıkladı;”Bizler tasarım yaparken önce bir tema ve hikaye oluşturup daha sonra hikaye panomuzu oluşturup tasarımlar yapıyoruz. Tasarımlarımızda her çizginin, her rengin ve her dokununda bir anlamı vardır. O nedenle en doğru eğitim ve en doğru bakış açısı için alanımıza değer vermeli ve sahip çıkmalıyız.”

Öncelikli hedefinin Tekstil Sanatçısı ve Tekstil Tasarımcısı olarak bir marka ve isim yapmak. Olduğunu söyleyen Pırlak; “Benim için en önemli nokta yaptığım her eserin ve koleksiyonun bir hikayesi olmasıdır. Tasarımı bana ait baskı ve dokuma kumaşlar tasarlayıp, üretip ev tekstili ve giysi tasarımı alanlarında insanlara sunmanın yanı sıra, defileler yapmak,  sanatsal çalışmalarım ile sergilerde yer almak ve tüm bunları insanlara sunmak.” dedi.

Pırlak’ın şimdiye kadar katıldığı sergi ve yarışmalar ise şöyle:

  • 2017 yılında Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı Kostüm Tasarım Yarışması’nda ilk 10 finalist arasında yer alarak yarışmaya ve defilede bulunmaya hak kazandı.
  • 2017 yılında İHİB 17.Halı Tasarım Yarışması kapsamında düzenlenen panellere ve workshopa katıldı.
  • 2017 yılında Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü ile yapılan Dostluk Sergisi’nde yer aldı.
  • 2018 yılında Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü ile yapılan Dostluk Sergisi’nde yer aldı.
  • 2019 yılında Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı Kostüm Tasarım Yarışması’nda ilk 20 finalist arasında yer aldı.
  • 2019 yılında Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü öğrencileri ile sosyal sorumluluk projesi olarak hazırlanan Geri Dönüşüm Koleksiyonu defilesinde yer aldı.
  • 2020 yılında Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü öğrencileri ile Karma Batik Sergisi’nde yer aldı.
  • 2020 yılında Mersin Uluslararası AşkArt Sergisi’nde yer aldı.
  • 2020 yılında Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı Kostüm Tasarım Yarışması’nda ilk 20 finalist ardından ilk 10 finalist arasında yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir