Pazar, Haziran 23, 2024

Siyaset

DEM Parti Mersin Milletvekili Av. Ali Bozan: “Kendisine Gazeteciyim Diyen Usulsüz Seçmen Tespit Ettik

(Foto: Haber Merkezi)

DEM Parti Mersin İl Örgütü, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak lehine algı yarattıklarını belirttikleri 3 gazetecinin seçmen kayıtlarında usulsüzlük olduğunu tespit ettiklerini açıkladı. DEM Parti Mersin Milletvekili Av. Ali Bozan, “Bunlardan biri Mehmet Selvi, bir diğeri Reşit Doğan. Bu 2 kişi seçmen, kayıtlarını Hamidiye Mahallesi’nde aynı adrese taşımışlar. Bu adreste 30 kişiyle birlikte ikamet ediyor görünüyorlar. Bir diğeri ise Yasemin Toklucu. 19 kişiyle birlikte diğer ortaklarıyla aynı apartmana seçmen kaydını taşımış” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Mersin İl Örgütü, Akdeniz’deki hayalet seçmenlere ilişkin il binasında basın açıklaması düzenledi. Açıklamada konuşan Mersin Milletvekili Av. Ali Bozan, kentteki 3 gazetecinin de bu hayalet seçmenler arasında olduğunu belirterek kamuoyuyla isimlerini paylaştı.

AŞAN: “AYRIŞTIRANLARA KARŞI BİRLEŞTİREN BİR SİYASET ORTAYA KOYUYORUZ”

DEM Parti Mersin İl Eşbaşkanı Reşat Aşan, “Hayalet seçmen olarak Gültak’ın aynı zamanda kendisi gibi hayalet seçmen olan sponsorlu basın ekibini açıklayacağız. Öncelikle seçim çalışmalarımız başladığından beri, DEM Parti’nin herkesi ve her kesimi kapsayıcılığı içerisinde yer aldık. Biz bu kentte seçim süreçlerinde ayrıştıranlara ve kutuplaştıranlara karşı birleştiren bir siyaset ortaya koyuyoruz” dedi. Gazetecilik mesleğinin öneminden söz eden Aşan,  Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak adına ötekileştirme algısı yaratan basın ekibini eleştirdi. Aşan, “Kendisi gibi hayalet seçmen olan sözde 3 gazeteci belediyedeki rantı, talanı ortaya çıkarması gerekirken, ayrıştırıcı dile ön ayak oluyorlar” dedi.

BOZAN: “USULSÜZ SEÇMEN OLAN 3 GAZETECİ AYNI ZAMANDA RANT KOMŞULUĞU YAPIYOR”

DEM Parti Mersin Milletvekili Av. Ali Bozan, daha öncesinde Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ve belediye ekibinin hayalet seçmen olduklarını kamuoyuyla paylaştıklarını belirterek, Bu hayalet seçmenlerin diğer rant ortakları, kendisine ‘gazeteciyim’ diyen 3 kişi. Bu 3 kişi sadece rant ortağı değil, aynı zamanda kendi içlerinde rant komşuluğu yapıyorlar. Bunlardan biri Mehmet Selvi, bir diğeri Reşit Doğan. Bu 2 kişi seçmen kayıtlarını Hamidiye Mahallesi’nde aynı adrese taşımışlar. Bu adreste 30 kişiyle birlikte ikamet ediyor görünüyorlar. Bir diğeri ise Yasemin Toklucu. 19 kişiyle birlikte diğer ortaklarıyla aynı apartmana seçmen kaydını taşımış. Yasemin’in adresinde Konya Karatay ve Ankara Sincan’dan usulsüz seçmenler de var” bilgisini paylaştı.

“BU SPONSORLU HABERLERİN KAYNAĞI, AKDENİZLİ YURTTAŞLARIN PARASI”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın 31 Mart’ta kaybedeceğini bildikleri için seçmen taşımaya dahil olduklarını söyleyen Milletvekili Bozan, Akdeniz Belediyesi 2023 yılı denetim raporunda 26 milyonun Basın Yayın Müdürlüğüne harcandığı tespit edilmiş. Denetimi yapan belediye meclis üyeleri ilgili müdürlükten evrak istemişler. Ancak kendilerine verilen yanıtta personel yetersizliği gerekçe gösterilerek basın yayına harcandığı söylenen 26 milyona dair herhangi bir bilgi, evraka ulaşılamamış. Yine aynı denetim raporuna göre 1 saatlik ulusal bir TV kanalı yayınına 540 bin TL ödeme yapılmış. Biz buradan Akdeniz Belediyesi’ne sesleniyoruz. Akdenizli yurttaşların hakkı olan bu 26 milyonun ne kadarını bu 3 gazeteciye harcadınız? Çünkü 5 yıl boyunca Akdeniz Belediyesi’nden nemalandıklarını biliyoruz. Bugün sponsorlu haberler yaptıklarında bu sponsorlu haberlerin kaynağının ne olduğunu biliyoruz. Kaynak, Akdenizli yurttaşların parası” diye konuştu.

Milletvekili Bozan, Mersin Gazeteciler Cemiyeti’ne de şöyle seslendi:

Seçmen kayıtlarında usulsüzlük tespit ettiğimiz bu 3 gazeteci sizin üyeniz mi değil mi? Eğer sizin üyeleriniz ise; Birisi 19 kişiyle diğer ikisi 30 kişiyle adreslerde görünen, kendisine ‘gazeteciyim’ diyen kişiler için herhangi bir işlem başlatacak mısınız”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir