Cuma, Haziran 21, 2024

Ekoloji, Gündem

TÜRKONFED YK Üyesi Kış Çevre Ve Sokak Hayvanları Için İş Dünyasına Çağrı Yaptı

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Derya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kış, Dünya Çevre Derya Grup YK Başkanı Kış İş Dünyasını Çevre ve Sokak Hayvanları için Eyleme Çağırdı kapsamında yayınladığı basın açıklamasında iş dünyasına önemli bir çağrı yaptı. Kış, “Artık iş dünyası çevre için yalnızca farkındalık yaratmayı bırakıp ciddi anlamda eyleme geçmelidir.” dedi.

Derya Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kış Dünya Çevre Haftası kapsamında bir basın açıklaması yayınladı. Kış, yayınladığı basın açıklamasında insanın çevresiyle ayrılmaz bir bütün olduğunu, kendi varoluşunu çevresi ile kurduğu ilişki yoluyla anlamlandırabildiğini, bu yüzden insanın çevreye karşı yaptığı her duyarsız ve yok edici hareketin kendisini yok etmesiyle ve anlamını yitirmesi ile aynı anlama geldiğini ifade etti.

Dünyanın geldiği noktaya, insanın çevresi ile içerisinde bulunduğu bu ilişkiyi göz ardı etmesi yüzünden geldiğini söyleyen Kış, çevrenin bu yüzden ciddi bir yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Kış, gelinen noktayı şu sözlerle anlattı; “Günümüzde yapılan pek çok bilimsel test, bırakın hayvanları, bitki ve ağaçların duyguları olduğunu, düşünebildiklerini ve hissedebildiklerini gösteriyor. İçinde bulunduğumuz dünya tamamen yaşayan bir organizma. Eğer ona gerekli saygı ve duyarlılığı göstermez ve gerektiği şekilde davranmazsak hep birlikte sonuçlarına katlanmak zorunda kalacağız. ”

Kış açıklamasının devamında, gelinen noktada sadece çevreye karşı duyarlılığın ve farkındalığın arttırılmasının yeterli olmadığını, ciddi anlamda çevreyi ve canlıları koruyan eyleme de ihtiyacın olduğunu vurguladı. Derya Grup olarak biri Cumhuriyet’in 100. yılına ithafen olmak üzere iki ayrı orman diktiklerini ve Derya Plaza sokağında sokak hayvanlarını da beslediklerini söyledi. Kış, “Artık iş dünyası da bir araya gelerek çevre için yalnızca farkındalık yaratmayı bırakıp ciddi anlamda eyleme geçmelidir.” dedi.

“Sokak hayvanlarının uyutulması çare değil.”

Son zamanlarda gündeme gelen sokak hayvanlarının uyutulması konusunun da aynı konu olduğunu belirten Kış, sokak hayvanlarının uyutulmasının çare olmadığını ve toplumun vicdanında derin yaralar açacağını söyledi. İnsanlara karşı tehdit olmadıkları sürece her canlının yaşam hakkına saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Kış, “Bu konuda her türlü iş birliğine de açığız. Geleceğin inşası ve yaşanabilir bir çevrenin yaratılması konusunda iş dünyası artık daha aktif bir rol oynamalı ve geleceğe yön vermelidir. Bu konuda güç birliği yaparak çevreyi geniş çapta iyileştirecek projeler yapılmalı veya bu tür projeler desteklenmelidir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir