Perşembe, Haziran 20, 2024

Siyaset

TKP Genel Sekreteri Okuyan: 1 Mayıslar Türkiye İşçi Sınıfının Ve Onu Hak Edenlerindir

(Foto: Haber Merkezi)

Türkiye Komünist Partisi ülkenin dört bir yanında olduğu gibi İstanbul’da da alandaydı. Saraçhane’deki buluşma noktasında bir araya gelen TKP’liler “Kemer sıkma yumruğunu sık” pankartı açtı. “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları atılan buluşmada, TKP’liler “İşçiler partiye parti iktidara” sloganlarıyla yürüyüşe geçti.

Ardından Saraçhane Meydanı’nda toplanan kalabalık Taksim’e doğru yürüyüşe geçtiğinde polis barikatlarıyla karşılaştı. 

“İşçi sınıfına yasak konulamaz, boyun eğmiyoruz!” sloganları atıldı.

TKP Genel Sekreteri Okuyan: 1 Mayıslar Türkiye işçi sınıfının ve onu hak edenlerindir

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan Saraçhane’de yaptığı açıklamada 1 Mayısların Türkiye işçi sınıfının ve onu hak edenlerin olduğunu vurgulayarak “Onu bir oyuna çevirenlerin değil” dedi.

Konuşması “Sermaye defol 1 Mayıslar bizimdir”, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganlarıyla kesilen Okuyan şunları söyledi:

“Arkadaşlar 1 Mayıs’ınız kutlu olsun.

Bu alanda toplanan binlerce işçi, emekçi, devrimci, yurtsever bir ülkenin, bir halkın boyun eğmeyeceğini bir kez daha gösterdi. 

Burada toplanan irade Taksim kararlılığıdır. Ama bunun ötesinde Türkiye işçi sınıfının tarihsel iradesinin göstergesidir.

Bugünden itibaren daha büyük bir kararlılıkla Türkiye işçi sınıfı, Türkiye’nin emekçileri, örgütlü halkımız Türkiye işçi sınıfının devrimci partisi Türkiye Komünist Partisi üzerine düşeni daha fazla yapacaktır.

Emekçilerin, yoksulların, halkımızın hayat pahalılığı ile karşı karşıya kaldığı bugünlerde bu 1 Mayıs hem bir kararlılığın ifadesidir hem de bir aczin ifadesidir. 

1 Mayıslar Türkiye işçi sınıfının ve onu hak edenlerindir. Onu bir oyuna çevirenlerin değil. Tekrar ediyorum: Hepinizin 1 Mayıs mücadele günü kutlu olsun. Dünyanın her yerinde 1 Mayıs bayrağını yükselten herkese selam olsun.”

‘Binlerce kişi boyun eğmediğini gösterdi’

Türkiye Komünist Partisi binlerce üyesiyle son ana kadar Saraçhane’deydi. Süreci yerinde takip eden TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, Saraçhane’de yaşananlara dair değerlendirmesi şöyle:

Taksim için gösterilen iradenin önemine dikkat çeken Okuyan, yasaklamalara rağmen binlerce kişinin boyun eğmediğinin altını çizdi:   

“Bugün Türkiye’de binlerce kişi işçi sınıfının mücadele gününün hakkını vermeye çalıştı, çalışıyor. Devam eden mitingler var. Ama herkesin tartıştığı, merak ettiği İstanbul’daki mitingdi. Saraçhane’de bugün Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs Meydanı olarak tarihsel değerinin devam ettirilmesine dönük çok güçlü bir irade sergilendi. Yasaklamalara, tehditlere, provokatif açıklamalara rağmen binlerce kişi Saraçhane’de toplandı. Bu son derece önemli.

Siyasi iktidarın Taksim’e dönük ‘güvenlik’ gerekçesiyle yaptığı yasaklamanın olağanüstü saçma olduğu bir kez daha görüldü. İstanbul’un neredeyse yarısında bir sıkıyönetim var. Taksim’de yapılacak bir mitingin güvenliğini almanın çok daha misliyle kaynağı İstanbullulara ve emekçilere bir gün boyunca çile çektirmek için kullandılar. Buna boyun eğilmediğini gösterdi binlerce kişi.”

‘Çağrı yapanlar arasında bir plan olmadığını gördük’

“İşin başka bir boyutu var” diyen TKP Genel Sekreteri, “Taksim” iddiası taşıyan kurumların bugün sergilediği tutumu “sorumsuzca” diye niteledi. 

“Bugün emekçi yığınlar, yoksullar çok tarihsel bir hayat pahalılığı problemiyle karşı karşıyalar. Buna karşı mümkün olduğu kadar kitlesel, kararlı, ne dediği belli olan bir mücadelenin örülmesi gerekir. Bu anlamda bir kez daha gördük ki Türkiye’de 1 Mayıs’ı kutlama iddiasını taşıyan kuruluşlar, zayıflıkları nedeniyle veya siyasi siyasi özellikleri nedeniyle olabilir ama bunu becerme yeteneğine sahip olmadıklarını gösterdiler. 

‘Taksim’e yürüyoruz’ büyük bir iddiadır. Bu iddiayı dile getirenlerin kendi aralarında koordine olmaları gerekir. Böyle bir koordinasyon yoktu. Saraçhane’ye çağrı yapan kurumlar arasında bir kararlılık, plan olmadığını gördük. Laf olsun diye ‘Taksim’e yürüyoruz’ demek kolay ama binlerce insan oraya geldiği zaman o insanların sorumluluğunu üstleneceksiniz ya da ‘Gelmeyin, biz kendi üyelerimizle Saraçhane’de toplanacağız’ diyeceksiniz.”

‘Polis şiddetini protesto ediyoruz’

Saraçhane meydanında polisin müdahalesi sonrası yaralananlar da oldu. TKP İstanbul İl Başkanı Senem Doruk İnam, X hesabından yaptığı paylaşımda “Saraçhane’de polis saldırısında yaralanan arkadaşlarımız var. Bir arkadaşımız gözüne gelen kapsül biber gazı nedeniyle hastanede.Tedavisi süren yoldaşımıza ve bugün Saraçhane’de polis şiddetine maruz kalan herkese geçmiş olsun diliyoruz. Polis şiddetini protesto ediyoruz.” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir