Cuma, Haziran 21, 2024

Siyaset

Sözünü Tuttu İlk Ziyaretini Hatay’a Yaptı

(Foto: Haber Merkezi)

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, ilk Ankara dışı ziyaretini deprem felaketini en ağır şekilde yaşayan Hatay’a yaptı. Özel, kurmayları ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte Hatay’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Önce, tarım ve zeytinlik arazilerine kamulaştırma kararı alınmasının ardından 112 gündür direnen Antakya Dikmece Köyü sakinlerine desteğini ileten Özel ve İmamoğlu, CHP Hatay İl Başkanlığı önünde vatandaşlara hitap etti. İBB’nin Antakya’da inşa ettiği, yaklaşık 1000 depremzedeye hizmet eden ‘KİPTAŞ Antakya Geçici Barınma Alanı’nda vatandaşların sorunlarını dinleyen Özel ve İmamoğlu, deprem felaketinde yaşamını yitiren vatandaşların bir bölümünün defnedildiği Narlıca Mezarlığı’nı da ziyaret etti. Vatandaşların mezarlarına karanfil bırakan heyet, yaşamını yitiren yurttaşları dualarla andı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, kurmayları ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte, 6 Şubat depremlerinde en fazla yıkıma uğrayan Hatay’ı ziyaret etti. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, CHP Hatay İl Başkanı Hakan Tiryaki ve kalabalık bir vatandaş topluluğu tarafından karşılanan Özel ve İmamoğlu, ilk açıklamalarını havalimanı çıkışında yaptı. Genel Başkan seçilmesi durumunda ilk ziyaretini Hatay’a yapma sözü verdiğini hatırlatan Özel, “Nasıl depremde Hatay’da gecikildiyse, deprem sonrası da yaraların sarılmasında Hatay hep birkaç adım geriden gidiyor. Ve Hatay, gündemden düşürülüyor. Hatay çok büyük acılar çekti. Ben, CHP’nin şu anki Genel Başkanı olarak, ilk Genel Başkanımızın emaneti olan ve ‘Benim meselem’ dediği Hatay’ı, söz verdiğim gibi, bundan sonra benim meselem kabul ediyorum” dedi.

ÖZEL: “HATAY’IN DEMOGRAFİSİNİN BOZULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

CHP Genel Başkanı’nın mesele ettiği bir konunun ülke gündeminden düşmesinin mümkün olmadığına vurgu yapan Özel, “Hatay’ı gündemde tutacağız. Hatay’ın demografisinin bozulmasına izin vermeyeceğiz. Özellikle tüm inançların birlikte yaşayabildiği Hatay’ın bu özelliğinin korunmasına önem vereceğiz. Hatay’da birilerinin rant projelerine izin vermeyeceğiz, ama Hatay’ın Atatürk’ün emanetine yakışır şekilde yeniden imar edilmesi ve yeniden ayağa kaldırılması sürecini yakından takip edeceğiz. Bir kez daha hayatını kaybeden herkesi rahmetle anıyoruz. Acılı ailelerine bir kez daha başsağlığı diliyoruz” şeklinde konuştu. “Ben buraya, Hatay’ın ilk günden itibaren yaralarının sarılması noktasında üstün gayret gösteren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte geldim” diyen Özel, “Ayrıca, bu acılı günlerde büyük bir travma içindeyken, görevinin başından bir saniye ayrılmayan, ilk andan itibaren orada olan Lütfi Savaş Başkanımızla da birlikteyiz. Belediye başkanlarımızla birlikteyiz” ifadelerini kullandı. Özel’in ardından söz alan İmamoğlu da duygularını, “Genel Başkanımızın bu ilk ziyaretinde kendileriyle birlikte olmaktan, Hataylılarla, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız, İl Başkanımız, buradaki diğer dostlarımızla birlikte olmaktan gururluyuz. İnşallah Hatay’ın bir an önce bütün sıkıntılarının çözüldüğü günleri yaşarız” sözleriyle dile getirdi.

ZEYTİN AĞAÇLARINI SAVUNAN DİKMECE KÖYLÜLERİ: “112 GÜNDÜR DİRENİYORUZ”

Özel ve İmamoğlu’nun Hatay ziyaretinin ilk adresi, Antakya ilçesine bağlı Dikmece Köyü oldu. Yaklaşık 4 bin kişinin yaşadığı Dikmece’de, tarım ve zeytinlik arazilerine kamulaştırma kararı alınmasının ardından köylüler direniş başlatmıştı. Özel ve İmamoğlu, direnişin 112’nci gününde Dikmece Köyü sakinleriyle bir araya geldi. Mahkemenin, talepleri üzerine yürütmeyi durdurma kararı verdiğini belirten direnişteki köylüler, buna rağmen 500 yıllık zeytin ağaçlarının kesilerek, toplu konut yapılmak istenmesine tepkilerini Özel’e aktardı. Köylüler, isyanlarını, “Dikmece Köyü, zeytinlikleriyle meşhur bir köydür. Şu anda depremde ölmedik. Ama deprem sonrası yolsuz, usulsüz, kuralsız uygulamalarla öldürülmeye çalışılıyoruz. Yaklaşık 400 bin zeytin ağacımızı kesmek istiyorlar. Bunların çok büyük bir kısmı 500-600 yıllık asırlık ağaçlar. Buranın toprak yapısı yumuşak. Maalesef aşağı mahalle, yapısından kaynaklı tamamen yıkıldı. Ve 100’e yakın yurttaşımızı kaybettik. Hiçbir bilimsel çalışma yapılmaksızın, zeytinle ilgili torba yasayı 14 Temmuz’da çıkardılar. Ancak ihaleyi 2 ay öncesinden vermişlerdi kılıfına uydurmak için. Biz, burada 112 gündür direniyoruz. Ve geçen hafta Hatay 3. İdare Mahkemesi bizim lehimize yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu kararı veren yürekli hakimleri tebrik etmek istiyoruz” sözleriyle dile getirdi.

ÖZEL’DEN “MAHKEME KARARINA UYUN” ÇAĞRISI: “500 YILLIK ZEYTİN AĞAÇLARI GİTTİ Mİ, GERİYE GELMEZ”

Haklı direnişlerinde Dikmece köylülerinin yanında olduklarını belirten Özel, köy meydanında yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

“Bu mahkeme kararının üzerinde ‘Türk milleti adına’ yazıyor. Yani Türk milleti adına kararı, bir uyuşmazlıkta mahkemeler veriyor. Bu kararı tanımamak, Türk milletini tanımamak demektir. Eğer mahkeme ‘dur’ deyince duruluyor, ‘yürü’ deyince yürünüyorsa, orası hukuk devletidir. Yok mahkeme ‘dur’ deyince durulmuyorsa, orası hukuk devleti değildir. Orada düzen kalmaz. Sen kurala uymazsan, vatandaşın uymasını bekleyemezsin. Bunun için buradan, Dikmece’den, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına derhal uyulması gerektiğini, süreci en yakından takip edeceğimizi siz Dikmece’nin güzel insanlarına ifade etmek isterim. Dikmece’de 500 yıllık zeytin ağaçları gitti mi, geriye gelmez. Zaten yürütmeyi durdurmada yazmış hakim, ‘Telafisi mümkün olmayan sonuçları olabileceğinden durdurdum. Kararı sonra vereceğim’ demiş. 500 yıllık zeytin ağacını kestin mi, sonra mahkeme başka bir karar verdiğinde nasıl geri getireceksin? 500 yıla daha ihtiyaç var. O yüzden bunu bütün Türkiye kamuoyuna, Dikmece’den ifade edelim. Aynen Anayasa Mahkemesi’nin kararını Yargıtay’ın saymaması ve Cumhurbaşkanı da onlara destek vermesi gibi hukuk devleti ayaklar altına alınıyor. Buradaki yargı kararının derhal uygulanması gerekli. Takip edeceğiz. Zaten milletvekillerimiz, önceki dönem milletvekillerimiz konu hakkında bilgi verdiler. Çok net bir şey var: Biz deprem konutlarının bir an önce yapılmasını istiyoruz. Çok net bir şey var: En sağlam zeminlere yapılmasını istiyoruz. Çok net bir şey var: Bu konuda hızlı davranılmasını istiyoruz elbette ama mahkemenin ‘Bu ağaçların kesilmesi doğru değil’ dediği yerde buna sığınılmaması lazım. Derhal yerin değiştirilip, hızlı şekilde devam edilmesi gerekiyor. Yanınızdayız, arkanızdayız.”

CHP HATAY İL BAŞKANLIĞI ÖNÜNDE VATANDAŞLARLA BULUŞMA

Dikmece’den Antakya’ya geçen heyet, CHP Hatay İl Başkanlığı önünde toplanan Hataylılarla buluştu. Özel ve İmamoğlu, vatandaşların yoğun ilgisi altında konuşma yapacakları platforma ulaştı. Burada sırasıyla; Tiryaki, Savaş, İmamoğlu ve Özel birer konuşma yaptı. Özel, havaalanında yaptığı açıklamada olduğu gibi, buradaki konuşmasında da Hatay’ı sürekli ülke gündeminde tutmaya kararlı olduklarına vurgu yaptı. 11 ili vuran depremde en büyük yıkımı Hatay’ın yaşadığını belirten Özel, “Hatay, bu zararların, yıkılan bina açısından karşılaştırdığınızda, yüzde 44’ünü gördü. Türkiye’de 100 bina yıkıldı, bunlardan 44 tanesi Hatay’da yıkıldı” dedi. Dönemin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla, milletvekilleri ve belediye başkanlarının deprem bölgelerine yönlendirildiğini aktaran Özel, “Daha ilk günden Ekrem Başkanımız kırmızı yeleğini geçirdi, ekiplerinin başında Hatay’a sahip çıktı. Lütfü Başkan, bu büyük acıya travmaya rağmen görevinin başındaydı. Ekrem Başkan onun yanı başındaydı. CHP örgütü buradaydı. Ve özellikle ben, CHP örgütünde evladını kaybetmiş, anasını, babasını kaybetmiş kişilerin, birkaç gün içinde o acılarını yüreğine gömüp, başkalarının yardımına koştuğunu gördüm. Örgütümüzle, hepinizin koca yürekleriyle ayrı ayrı gurur duyuyorum” diye konuştu.

“MESELE, HATAY’I GÜNDEMDE TUTMAK”

Hükümetin, deprem sonrasında ağır hasar gören illere, özellikle de Hatay’a yardım için geç kaldığını kaydeden Özel, “Bütün Türkiye’de söz verdikleri gibi, bir yılda evler yetişmeyecek. Ama Hatay’da durum kötü. 275 bin konut yapılması gerekiyor. 33 tanesinin ihalesi yapıldı. İnşaata başlanan bunun çok daha azı. Yani ihalesi yapılanların bitmeyeceği de ortada. Ama tut ki bitti; bir sene sonunda 10 Hataylıdan 9’u yine sokakta” bilgilerini paylaştı. Konteyner kentlerin birçok sorunu olduğuna dikkat çeken Özel, “Hatay’a böyle ilk sembolik ziyareti yapıp, Hatay’ı unutacak değiliz. Mesele, Hatay’ı gündemde tutmak” dedi. Genel başkan yardımcılarını, milletvekillerini ve parti meclisi üyelerini Hatay’a göndereceğinin altını çizen Özel, “Bundan sonraki süreçte, Hatay için sesinizin duyulması, yaraların sarılması için ne gerekiyorsa takip edeceğiz. Deprem konutlarını takip edeceğiz. Önemli olan bir hızlı yapmalılar. Ama hızlı yaparken, alelacele dolgu alanlara falan değil, sağlam zemine yapmalılar. Verilen sözleri tutmalılar. Seçime kadar idare edip, seçimden sonra bu işin arkasından çekilmemeleri için, mutlaka ve mutlaka bu işin takipçisi olacağız” diye konuştu.

“GÖLGE KABİNEMİZ HATAY’I TAKİPTE OLACAK”

Hatay’da depremde 60 doktorun öldüğünü, 5’inin de kayıp olduğunu dile getiren Özel, “Hastaneler perişan durumda. Ve bugün Hatay’da, kalp krizlerine müdahale edilemediği için, yeterli teknik donanım olmadığı için ölümler yaşanıyor. Doğumda sorun var, gebelerde sorun var. Bunların hepsini sağlıktan sorumlu Genel Başkan Yardımcımız, Sağlık Bakanı’nı takip eden gölge kabinemizdeki doktorumuz Zeliha Hanım, çok yakından takip edecek. Yarın kendisine ilk talimatım, Hatay’daki sağlık sorunlarını incelemek üzere, hekim milletvekillerimizden bir heyet hazırlamaları olacak. Gelecekler, burada çalışacaklar. Ve Hatay’a özgü bir raporu hızla yapıp, hem Sağlık Bakanı’na sunacaklar hem bütün Türkiye kamuoyuyla paylaşacaklar. Sonra da bizim üzerimize ne düşüyorsa, o konuda biz de gereğini yapacağız. Eğitimle ilgili sorunu biliyorum. Okulları biliyorum. Öğrencilerin sorunlarını biliyorum. Atanmayan öğretmenleri biliyorum. Özel okul öğretmenlerinin işsizlik sorununu biliyorum. Hepsini teker teker çalıştım. Okudum, notlarımı aldım. Hatay bundan sonra benim şahsi meselemdir” şeklinde konuştu.

İMAMOĞLU: “HATAY’IN HİÇBİR ANINI KENDİMİZDEN UZAK GÖRMEYECEĞİZ”

CHP’lilerin, Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Hatay, benim şahsi meselemdir” sözünü yerine getirme konusunda her dönemde hassasiyet gösterdiğine dikkat çeken İmamoğlu ise, konuşmasında şunları söyledi:

“İBB Başkanı olarak, İstanbullular adına, Hatay’da yaşadığımız bu ne yazık ki trajik depremden sonra, sizlerin her anınızda yanında olma gayretinde oldum. İstanbul halkı adına bunu yaparken de gururla, onurla yaptık. O dönemde Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, an be an süreci takip ederdi. Şimdi de daha yeni seçilmiş Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel, ilk ziyaretini yine Hatay’a yaparak, -tabii ki 81 vilayetimize olan ilgimiz yüksektir ama- CHP’nin Hatay’a dönük ilgisini en üst seviyede tutma kararlılığını göstermiştir. Ben, hepinizin huzurunda Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel’e hem teşekkür ediyorum hem de çok üstün başarılar diliyorum. Yolu ve yolumuz açık olsun. Bu kavramla Hatay’ın hiçbir anını kendimizden uzak görmeyeceğiz. Şu anda da hem Hatay Antakya’da hem Samandağ’da hem Kırıkhan’da muhtelif çalışmalarımız sürüyor. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Lütfü Savaş’la, İl Başkanımızla, burada bulunan milletvekillerimizle, önceki dönem, şimdiki milletvekillerimizle hep dayanışma içerisinde hizmet üretme gayretinde olduk. Yaralarınızın sarıldığı, bir an önce kadim Hatay’a, Antakya’ya ve diğer ilçelerine yakışır bir biçimde yaşamın o güzel yüzünü hep birlikte yaşadığımız bir dönemi hep birlikte yakalarız diye umut ediyorum. Kayıplarımıza tekrar rahmet diliyorum. Acınızı her daim paylaştık. İnşallah onlara da mahcup olmadan, hizmetlerimizi en iyi şekliyle sizlerle buluştururuz.”

“KİPTAŞ ANTAKYA GEÇİCİ BARINMA ALANI”NI ZİYARET ETTİLER

Savaş, konuşmaların ardından Özel ve İmamoğlu’na, yası simgeleyen tamamen siyah Hatayspor forması takdim etti. Özel, İmamoğlu, Savaş ve beraberlerindeki heyetin bir sonraki durağı, “KİPTAŞ Antakya Geçici Barınma Alanı” ziyareti oldu. Heyet, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Erdal Celal Aksoy ve KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt tarafından projeyle ilgili bilgilendirildi. Bir mahalle konseptiyle tasarlanan alanda kasaptan manava, yaşlı bakım ünitesinden kreşine, spor alanlarından sağlık ocağına kadar tüm sosyal donatıların düşünüldüğü bilgisini paylaşan Kurt, “Gece nüfusu maksimum kapasitesi 1000 kişiye hizmet edecek bir geçici yaşam alanını burada hayal ettik ve gerçekleştirdik. Tabii ki bu acıları yaşamak hoş değildi. Ama böyle acılardan sonra ‘örnek bir iş’ yapalım diye, Başkanımızın talimatıyla, tamamen bağışçılarımızla, bir önceki dönem CHP milletvekillerinin de burada çok ciddi bir ekonomik katkısıyla hayata geçirdik” dedi. Kurt’un ardından söz alan Aksoy da “Buranın özel olarak yönetilmesi için, İBB iştiraki Boğaziçi A.Ş. şirketimiz aracılığıyla buranın profesyonel yönetimini sürdürüyoruz. Ayrıca iş yerleriyle ilgili de çeşitli uluslararası kuruluşlar ve yerel kamu kuruluşlarıyla iş birliğimiz var. Mesela UNICEF’le birlikte kreşimizi, kütüphaneyi Milli Eğitim Müdürlüğümüz’le, sağlık ocağını, mesela aile hekimi atadı Sağlık İl Müdürlüğü ile birlikte, paylaşımcı bir metotla iş yerlerinde yönetiyoruz. Ayrıca burasıyla ilgili güvenlik birimi de oluşturuyoruz. Yakın zamanda onların da yerelden istihdamı oluşturmak suretiyle güvenliği de çözmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

İMAMOĞLU: “UMUT EDERİZ Kİ, BÖYLE BİR ORTA VADELİ ÇÖZÜMÜ, DEVLETİMİZİN DİĞER KURUMLARI DA DÜŞÜNSÜNLER”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş’ın bazı ailelerin beyaz eşya sorunlarını çözdüğünü aktaran İmamoğlu da Özel’le, “Dolayısıyla güçlü bir imece aslında Genel Başkanım. Böylesi orta vade yerleşim alanlarının sayısı artırılırsa, az önce bahsettiğimiz telaşlı, doğru olmayan yerde yapılaşma ve ne yazık ki insanların ihtiyaçlarını karşılama konusunda zamanla artan gerginliklerin önüne geçilmiş olur. Bize göre bu tür geçici barınma alanlarının sayısı daha da arttırılmalı. Hükümetimizin böyle bir yatırım sahası oluşmalı. Ve insanlar bir nevi bir transfer sahası gibi de kullanabilir, bittikçe konutlar, oraya geçer. Başkaları buraya nakledilir ve yine Hatay’da yaşarlar. Çünkü biliyoruz ki birçok Hataylı, başta yakın iller olmak üzere, Hatay’ın dışında şu anda. Burada en az 5-6 yıl rahatlıkla yaşayabilecekleri bir konfor sağladık insanlarımıza. Biz biraz da bunu örnek olsun diye yaptık. Umut ederiz ki, böyle bir orta vadeli çözümü, devletimizin diğer kurumları da düşünsünler Sayın Genel Başkanım. Bir de bir lise yapıyoruz Kırıkhan’da. Bunun da ocakta temelini atacağız. Milli Eğitim’den izin için protokol yeni çıktı. Burada da işçilerimize teşekkür edelim. İBB personelimize bayramlarda dağıtılan çikolatalar, kandil simitleri bağışlanarak burada bir kaynak oluştu. Ve o kaynakla bu liseyi yapıyoruz Kırıkhan’a” bilgilerini paylaştı.

ÖZEL: “BURADA SAYIN KILIÇDAOĞLU’NUN VE BİZİM DE BİRER MAAŞLARIMIZ VAR”

İBB’nin bütün emekçilerine ve yöneticilerine İmamoğlu’nun şahsında teşekkür ettiğini belirten Özel de “Hem lise için hem buradaki bu geçici yaşam alanı olarak ifade ettiğimiz, aslında tam olması gerektiği gibi… Konteyner kentlerin eksikliklerinden bugün herkes yakındı. Alelacele yapılmış, yağmurda su alan, yan tarafında banyosu sızdıran, ısınmayan, soğumayan… Böylesi bir yaşam alanını kazandırmak çok önemli. Tabii burada bir teşekkürü, bir önceki dönem birlikte görev yaptığımız 27. dönem milletvekillerimize yapmam gerekiyor. O milletvekillerimizden 65’i yeniden milletvekili oldular. 65’i ise görevlerini, siyasetin başka alanlarında sürdürüyorlar şimdi. Hepsi, birer maaşlarını bağışlayarak buranın ilk harcını koydu. Burada önemli bir katkıları var. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Özellikle grup başkan vekillerimiz Engin Altay ve Engin Özkoç, benimle birlikte çok emek verdiler bu işe.

Hatay’a yapılması noktasında da grubun ortak bir kararı vardı. Bütün grubumuza ve grup başkanvekillerimize de teşekkür edelim. Tabii önceki dönem Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da burada bir maaşının olduğunu ve grubun böyle bir konteyner kentin yapılması için kaynak aktarmasıyla ilgili onun fikrinin ve talimatının olduğunun da altını çizelim” ifadelerini kullandı.

DEPREMZEDELERDEN ÖZEL VE İMAMOĞLU’NA YEREL LEZZET İKRAMI

Özel ve İmamoğlu, KİPTAŞ Antakya Geçici Barınma Alanı’nda kalan bazı depremzedeleri, iyi koşullarda barındıkları geçici evlerinde ziyaret etti. Depremzede ailelerle sohbet eden Özel ve İmamoğlu, gelen talepleri yardımcılarına iletti. Özel ve İmamoğlu, depremzede vatandaşların el emeği ürünleriyle hazırladıkları yerel lezzetleri, yüne yurttaşlarla birlikte tattı. Buradan EXPO alanında faaliyet gösteren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na geçen heyet, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve İBB bürokratları tarafından hazırlanan “Kentsel Tasarım Ofisi” sunumunu dinledi.

NARLICA MEZARLIĞI ZİYARETİ

Özel ve beraberindeki heyetin Antakya’daki son durağı, deprem felaketinde yaşamını yitiren vatandaşların bir bölümünün defnedildiği Narlıca Mezarlığı oldu. Merhum vatandaşların mezarlarına karanfil bırakan heyet, yaşamını yitiren yurttaşları dualarla andı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir