Perşembe, Haziran 20, 2024

Ekonomi

Romanlar 100 Yıl Sonra İktisat Kongresi’nde

(Foto: Haber Merkezi)

Sokak İktisadı Çalıştayı’nda Romanları İstanbul’dan Roman kökenli  Bahattin Turnalı temsil etti. Roman bir ailenin çocuğu olan Bahattin Turnalı, Dünya Değişirken Sokak Neden Değişmesin? konulu sunumda, ekonominin can damarı sokak emekçilerinin yaşadıkları problemleri ve çözüm önerilerini anlattı:

SOKAK EKONOMİSİ

“Bugün İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nde, gerçekten hiç gündemde olmayan, hiç görülmeyen, hep dışlanan, hor görülen bu büyük grupla ilgili, Türkiye ekonomisinin geleceğini şekillendirecek çok önemli tarihsel bir adım atmış bulunuyoruz. 

Her şeyin bir tanımı var ama sokak satıcılığının, sokak esnaflığının ne olduğu pek bilinmiyor. Nitelikli meslek gruplarına erişemeyen, sosyal yardımlara erişemeyen insanların çoğunluğu gündelik yaşamlarını sokaklarda ürettikleri çözümler ile hayata devam etmeye çalışıyorlar. Türkiye’de yaklaşık 8 milyon kayıt dışı çalışanın, yüzde 30’u Roman yurttaşlardan oluşuyor. 

HUKUKİ KORUMAYA ALINMALI

15 trilyonluk Türkiye ekonomisinin yaklaşık 1 trilyon lirası sokakların görülmeyenleri tarafından üretiliyor.

Bu kadar büyük bir değeri üreten sokak emekçilerinin çalışma yaşamları artık hukuki olarak düzenlenmesi, korunması gerekmektedir.” 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir