Pazar, Haziran 16, 2024

Siyaset

Mersin’e İlişkin Soruları Yanıtladı

(Foto: Haber Merkezi)

Mersin Mezitli Belediyesi Meclis Üyesi, Ziraat Odası Başkan Vekili ve 28. Dönem İYİ Parti Mersin Milletvekili Aday Adayı Değer, yapılan röportajda ekonomi, politika, deprem ve gündeme dair sorulan sorulara cevap verdi.
Değer, Mersin’de yaşayan vatandaşların problemleri hakkında, kendisinin yaptığı tespitlere ilişkin sorulan soruya şöyle yanıt verdi. “ Vatandaşımızın sıkıntıları çok büyük, iktidarın değişmesi gerektiğine dair yoğun bir söylem hâkim, gittiğimiz her yerde bunu bize söylüyorlar. Çiftçilerimiz çok zor durumdalar, özellikle girdi maliyetlerinden dolayı büyük sıkıntı çekiyorlar. Mersin narenciye bölgesi ve limon hasadı şu anda dalında kaldı ve para etmedi. Şeftali aynı şekilde kırsal bölgede dibine döküldü ve kazanç getirmedi. Kazanlı bölgesi çiftçiliğin yoğun olduğu bir yer ve maliyetlerden kaynaklı bölgede yine sıkıntılar devam ediyor” dedi.

“ASLINDA ÇİFTÇİLERİN KAZANDIĞI BİR ŞEY YOK!”

İYİ Parti Milletvekili Aday Adayı Değer, “Genel durum çifti için çok zor, çiftçiler hükümetin neden kendilerine sahip çıkmadığı konusunda yakınıyorlar. Mersin Bölgesi küçük çiftçinin yoğun olduğu bir alan, en fazla 20 dönüm arazisi olan insanlar tarım yapmaya çalışıyor ancak gübre pahalı, mazot ve ilaç pahalı derken, tüccarların da araya girmesiyle çiftçiler daha da boğuluyor. 5 liraya alınan meyve sebze pazarda ve marketlerde 20 25 Türk Lirasına tüketiliyor. Aslında çiftçilerimizin kazandığı bir şey yok “dedi.

“MİLLET İTTİFAKI OLARAK İKTİDARA GELDİĞİMİZDE TARIM POLİTİKASINI DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Değer, “Millet İttifakı olarak iktidara geldiğimizde tarım politikasını değiştireceğiz. Bunu Sayın Kılıçdaroğlu ve Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’de “ Çiftçilerimize sahip çıkılacak” ifadelerinde baskılayarak birçok kez dile getirdi.
Değer, “İki dönemdir Tarım Bakanlığı, ülkemizdeki çiftçiyi perişan etti. Benim bozulan sisteme ilişkin şöyle bir planım var. İlçe Kooperatiflerle, Tarım Kredi Kooperatiflerini birleştirerek çiftimize daha faydalı hizmet sunacağımızı düşünüyorum” şeklinde konuştu. Ayrıca Değer, “ Tarım Kredi Kooperatifleri şu anda dışardaki bir ziraatçıdan daha fazlaya fiyata ürün satıyor. Bizim bu birlikleri aktif hale getirmemiz ve çiftçiyi desteklememiz gerekiyor. O zaman vatandaşın kafasında ürünüm para edecek mi etmeyecek mi sorusu kalkacak. Bunu devlet eliyle yaptığınızda çiftçi hem rahat edecek hem de para kazanacak” ifadelerini kullandı.

Değer, Mersin’in deprem felaketinden sonra çok fazla göç alması ile ilgili ne gibi çalışmalar yaptıklarını ise şöyle aktardı.

“HEPSİ BİZİM MİSAFİRİMİZ, BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERLERİ VAR”

Değer “11 ilimizde yaklaşık 500 bin vatandaşımız Mersin’imize göç ettiler. Mersin depremden önce hayat pahalılığından çok fazla sıkıntı yaşayan illerin başında geliyordu, depremden sonra bu durum daha da aldı başını gitti. Tabi ki hepsi bizim misafirimiz ve başımızın üstünde yerleri var. Millet İttifakı olarak ilk günden beri çalışmalara devam ediyoruz ve iktidara geldiğimizde de bu çalışmalarımızı sıklaştıracağız ve tüm yaraları sarmaya çalışacağız. Devlet olarak gereken neyse yapacağız” dedi.
İYİ Parti Milletvekili Aday Adayı Fuat Değer, “Bu devlet vatandaşa konut yapıp 10 yıl vadeyle ile satacağını söylüyor. Devlet böyle bir durumda bile parayı ön planda tutuyor, bana göre vatandaşa sahip çıkması gereken devlettir. Gerekirse bedelsiz yahut çok daha uygun fiyatlarla bu desteği sağlamalı çünkü bu insanlar her şeylerini kaybetti. Biz Millet İttifakı olarak herkese en kısa sürede bu desteği sağlayacağız” ifadelerini kullandı.
Kalifiyeli gençlerin yaşadığı işsizlik problemlerine ilişkin sorulan soruya, şu ifadelerle yanıt verdi.

“GENÇLERİMİZ ÇOK ÜMİTSİZ, OKUYORLAR AMA İŞ BULAMIYORLAR”

Değer, “Gençlerimizi okutuyoruz, ülkesine hizmet etsin diye çabalıyoruz. Ancak son 10 yıldır bu hükümet yüzünden gençlerimiz çok ümitsiz olmaya başladı. Ve şu anda birçoğu karamsarlık içinde ülkeyi terk etmek istiyor. Ailelerin ise çocuklarını okutmalarına rağmen sonucunda bir şey elde edemediklerinden yakındıklarını” dile getirdi.  
İYİ Parti Milletvekili Aday Adayı Değer sözlerini ise şöyle noktaladı. “ Bu devlet kendinden olmayana iş vermiyor. Ben Mezitli Belediyesi’nde bizzat mühendis olup iş bulamayan sokak süpüren gençler biliyorum. Ben buna çok üzülüyorum. Bizim gençlerimizin akıbeti bu olmamalı. Sayın Kılıçdaroğlu’nun da, Sayın Akşener’in de dediği gibi bu ülkeyi gençler kurtaracak gençler yönetecek.”
“Bizim iktidarımızda gençlerimiz hak ettiği değeri görecek ve hak ettiği yerlere geleceklerdir. Artık ülkemizi terk etmeyecekler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir