Cuma, Haziran 21, 2024

Gündem

Mersin Çevre Platformu: Mersin Atatürk Parkı’na Liman Yapılamaz

(Foto; İsra İsa)

Mersin Çevre Platformu (MERÇED) üyeleri, Mersin limanının işletmeci firması olan PSA – AKFEN ortaklığı MIP`nin hukuki süreç devam ederken liman genişletme çalışmaları kapsamında gece yarısı liman dibi derinleştirme ve temizlik çalışmaları yapıyor iddiaları üzerine liman A kapısı önünde bir araya gelerek eylem yaptı. Eylemde “Havama, suyuma ve toprağımı kirletmeyin.”, “Atatürk Parkı halkındır.”, “Hukuksuz bir şekilde rant uğruna heba edilmesine izin vermeyeceğiz.”, “Atatürk Parkı’nda liman istemiyoruz” sözleri yazılı pankartlar taşındı.

Mersin Çevre Platformu (MERÇED) üyeleri Başkanı Sabahat Aslan konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Kentimizde, dünyamızın ve ülkemizin yaşadığı iklim krizine karşı riskleri azaltmak için yeşil alanlarımızı korumak ve genişletmek yerine rant uğruna yok edilmektedir. Bu anlamda Atatürk Parkını korumak yerine bugün Mersin’in akciğerlerine hançer saplayacak kirli bir yatırım olan Atatürk Parkı’nda liman genişleme projesinin yapım çalışmaları başlatılmıştır. Atatürk Parkı’nda liman genişleme projesinin hukuki süreci Anayasa Mahkemesi’nde devam ederken hukuk tanımaz MIP gece saatlerinde liman genişleme çalışmalarını başlatmış olup bu çalışmalar sırasında binlerce balığın ve carettaların ölümüne neden olmuştur. Denizde yapmış olduğu dip taramaları denizin ekosistemini bozmaktadır” dedi.

Liman genişletme çalışmaları sonucunda Atatürk Parkı’nın tümünün MIP A.Ş tarafından işgal edileceğini belirten Aslan, “Yapılacak olan dolgu alanı bilimselliğe aykırı olup kent yaşamına ciddi zararlar vereceği açıktır. Mersin liman genişlemesi için yapılacak 176 bin m2’lik sahanın dolgu malzemesi Mersin’e ait mahallelerde planlanan taşocaklarından taşınıp getirilecek ve Atatürk parkı önünde denize dökülecektir. Kıyı dolgusu için 4 milyon 284 bin ton taş ihtiyacı, mahallelerdeki taş ocaklarından Atatürk Parkı’na 350 bin kamyonla taşınırken trafik yükü ve hava kirliliği yaratacaktır. Ayrıca projenin yapılabilmesi için denizin dibinden çıkarılacak asbest hepimizi zehirleyecektir. Kentimize ve sağlığımıza çok ciddi zararlar verecek olan ve yapımı bilimsellikten uzak, hukuksuz ve antidemokratik bir proje olan Atatürk Parkı’nda liman genişleme projesi MIP şirketine rant kazandıracaktır” diye ifade etti.

MIP’den yaptığı bu projeden vazgeçmesi çağrısında bulunan Aslan; “Mersinin simgesi olan Atatürk Parkı kentimizin akciğerleri olup, halkın sosyal olarak nefes aldığı bir alandır. Mersin’de tarihten gelen ve bir değer olan Atatürk Parkı sürekli halkın kullanımında olmuştur. Liman genişleme çalışmaları Atatürk Parkı’nının halk tarafından kullanımını engelleyecektir. Atatürk Parkı halkındır. Hukuksuz bir şekilde rant uğruna heba edilmesine izin vermeyeceğiz. Mersin halkının karşı olduğu bu projeden MIP derhal vazgeçmelidir. Mersin halkını Atatürk Parkı’na sahip çıkmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir