Cuma, Haziran 21, 2024

Ekoloji

Küçük Akbaba Neslini Koruma Çalışmaları 8. Yılında

(Foto: Haber Merkezi)

Vaillant Türkiye ve Doğa Derneği iş birliği ile hayata geçirilen Küçük Akbabaları Koruma Projesi, ekosistemin devamlılığında büyük önemi olan küçük akbaba neslini, farkındalık yoluyla koruma çalışmaları ile devam ediyor. Yılın ilk çeyreğinde Çoban Ağı ile irtibat halinde gerçekleştirilen gözlem çalışmaları sürdürülürken, küçük akbaba neslinin geniş kitlelerce tanınmasına yönelik etkinliklerin planlaması yapıldı.

Yenilikçi ürünleriyle iklimlendirme sektöründe fark yaratan Vaillant’ın, Doğa Derneği iş birliği ile hayata geçirdiği Küçük Akbabaları Koruma Projesi 8’inci yılında. 2015 yılından bu yana, Çoban Ağı ve halkın katkıları sayesinde kesintisiz olarak devam eden projede 2023 çalışmaları başladı. Ekosistemin devamlılığında büyük önemi olan küçük akbaba neslini koruma hedefiyle sürdürülen projede, 2023 yılının ilk üç ayında bölgedeki Çoban Ağı ile görüşmelere devam edildi. Ayrıca yaşanan deprem felaketinin ardından proje ortakları tarafından bölge halkına destek çalışmalarına odaklanıldı.

Farkındalık etkinlikleri devam ediyor

Vaillant Group Türkiye Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Atan, küçük akbaba neslini korumada farkındalığın öneminin büyük olduğunu söyledi. Yılın ilk üç ayında bu doğrultudaki çalışmalara devam edildiğini belirten Atan, “Küçük akbabaların önemi konusundaki bilgiyi yaymak için düzenlenen etkinliklere ilk üç ayda yenilerini ekledik. Mersin Kent Konseyi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi ile başta küçük akbaba olmak üzere diğer süzülerek göç eden kuşlar konusunda farkındalığın arttırılması için ortak çalışmalarımız devam ediyor. 2023 sonbahar göç dönemi içerisinde daha büyük ve genel katılımlı Uğurlama ve Kuş Göçü Festivali yapmayı planladık. Ayrıca, gastroloji ve biyoçeşitliliği destekleyen Mersin Tarsus Slow Food insiyatifi ile Tarsus Yeryüzü Pazarı öncesindeki toplantıda, başta küçük akbabalar olmak üzere biyoçeşitlilik ve geleneksel ürünlerin kullanımının doğa üzerindeki etkisi hakkında görüşmeler gerçekleştirdik” dedi.

Küçük akbabaların beslenme noktaları ve habitat tercihleri ortaya çıkarılacak

Doğa Derneği Genel Koordinatörü Serdar Özuslu, bir yandan deprem bölgesine yardım için çalışırken, diğer yandan bölgedeki ekosistemin zarar görmemesi için yürüttükleri faaliyetlere de devam ettiklerini söyledi. Özuslu, “Özellikle inşaat molozlarının bölgedeki önemli doğa alanlarına atılmaması, bölgelerdeki sulak alanların durumu ve kuş göç yolları konusunda çalışmalar gerçekleştirdik. Mersin ve Adana illerindeki elektrik izolasyon çalışmalarına devam ediyoruz. Özellikle kuş göçleri esnasında tehlikeli elektrik direkleri ve hatlarını tespit ediyoruz. Belirlenen hatların hızla izole edilmesi için çalışmalar, önümüzdeki dönem içerisinde de devam edecek. 2021 yılında ilk kez tespit ettiğimiz Bolkar Dağları’ndaki küçük akbaba üreme alanlarının kontrolü ve yeni üreme alanlarının belirlenmesi için Mayıs ayı ile birlikte çalışmalar başlayacak. Bu bağlamda küçük akbabaların bölgedeki üreme başarısı, beslenme noktaları ve habitat tercihleri ortaya çıkarılacak. Küçük akbabaları tehdit eden faktörler ve azaltıcı önlemler de önümüzdeki dönemin çalışmaları arasında yer alıyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir