Pazar, Haziran 16, 2024

Gündem

Gazeteci Yegül’den Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti Gaziantep Temsilcisi Aslı Emektar’a Ziyaret

(Foto: Haber Merkezi)

Fransa’da Gazetecilik yapan Gaziantepli Halil Yegül, UGC temsilcisi Gazeteci meslektaşı Aslı Emektar ile bir araya geldi.

Fransa’da Gazetecilik yapan Gaziantepli Halil Yegül, Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti (UGC) Gaziantep temsilcisi, Gazeteci Aslı Emektar’a, Fransa’da Gazetecilik ve memleketi Gaziantep’te gözlemlediği sıkıntılar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Fransa televizyonlarında topluma travma yaşatacak yayınlar yok”

Fransa’da Gazetecilik etiğinden bahseden Yegül, devlet televizyonlarında asayiş gibi cinayet, ölümlü kazalar gibi toplumu olumsuz etkileyecek haberlerinin yayınlanmadığını dile getirerek, “Fransa televizyonlarında topluma travma yaşatacak ya da bireyin beyninde normalleştirme kavramı yer edecek asayiş olaylarının yansıtılmayarak, basın politikaları uygulandığı görülmektedir. Örnek verecek olursam, Fransa’da yakın zamanda halk sokağa çıkmıştı. 17 yaşında bir gencin öldürülmesi Fransa’da hiçbir basın yayınlamayarak basın sansürü gibi etik benimsemiş vaziyette. Aynı haber Fransa’da yaşamasına rağmen Türkiye’de tüm yayın organları sansürsüz veya sansürlü yayınladı” dedi.

“Türkiye’de ‘Basın’ ne kadar çok tık alırım yolunda ilerliyor”

Yegül, “Fransa’da Gazetecilik yapmak güzel ve önemli bir iş olduğunu maalesef Türkiye toplumu anlamış diyemeyiz çünkü bir haberin kitleleri etkilediğini bu bağlamda gazetecilerin yani basının o haberi yayınlarken toplumun psikolojisi açısından bir kere değil birden çok düşünüp yayması gerektiğini savunmak durumdayım. Türkiye’de maalesef durum ne kadar çok tik alırım yolunda ilerliyor” dedi.

“Gaziantep’te korna sesleri ciddi sorun”

17 yıldır Fransa’da yaşadığını söyleyen Yegül, “Aslen Gaziantepliyim. Yaz dönemleri sık sık memleketime ziyarete gelirim. Eşim Fransız vatandaşı. Gaziantep’te bir Gazeteci olarak yetkililerden şu ricada bulunmak istiyorum; Trafik ışıklarında yaya şerit boyalarının olmaması ya da silik gözükmesi, yurtdışından Gaziantep’e gelen turistler için kötü oluyor. Yanlış anlaşılma olmasın görüntü bağlamında söylemedim. Trafik kurallarının uyulması ve yaya geçidinde caddenin iki şerit mi üç şerit mi vs. hiçbir şeyi belli olmamaktadır, bu bağlamda gözlemlerimi aktarmak istedim. Ayrıca ‘korna sesleri’ büyük sorun. Türkiye’nin hemen hemen çoğu şehrinden geçerek Gaziantep’e geliyorum ve en çok korna sesi duyduğum şehirler arasında maalesef Gaziantep var.

“Kültürümüze Fransızlar uygun değil

Fransa’da yaşam nasıl sorusuna yanıt veren Yegül, “Bana göre kültürümüze Fransızlar uygun değil. Akşam 19:00’dan sonra herkes uyuyor, çocuklarını o şekilde alıştırmışlar. Gece olduğunda çok sessiz oluyor. Yalnızlığı, bireyselliği sevenler için Fransa güzel fakat aile yaşamı ile ilgili eğer bir Türk’seniz ses arayışı içerisinde oluyorsunuz. Çünkü bizim kültürümüze ne uygun sokakları var ne de yaşam biçimleri… Bizim Gaziantep’te kedilerin miyav sesini duyabilirsiniz. Bunlar insanın yaşamına güneş gibi sıcak geliyor. Umarım kimseyi incitmeden izah etmiş olmuşumdur” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir