Pazar, Haziran 23, 2024

Gündem, İnsan Hakları

Gazeteci-Yazar Pişmanlık Tarsus’ta Sergilenen Tiyatro Oyununa Yönelik Soruşturmayı Kınadı

Tarsus Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen tiyatro akşamlarında yoğun ilgi gören ‘Yıldızlar Altında Bir Yaz Eğlencesi’ adlı tiyatro oyunu ile ilgili tartışmalar sürerken konu ile ilgili bir açıklama da Türkiye Yazalar Sendikası (TYS) Tarsus Temsilcisi ve Aratos Felsefe Dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık`tan geldi.

Oyunun AKP’ye yakın medya tarafından hedef gösterilmesinin  ardından Tarsus Belediye Meclisi’nin AKP’li üyesi Abdurrahman Altınsucu tarafından “müstehcenlik” ve “dini değerleri aşağılamak” iddiasıyla suç duyurusunda bulunulmuş, bu suç duyurusunun ardından Mersin Valiliği soruşturma başlatmıştı. Bu soruşturma için bir basın açıklaması yapan Tarsus Belediyesi açıklamada “1995-2000 yılları arasında Ankara Devlet Tiyatroları’nda, 2006-2007 yıllarında Van Devlet Tiyatroları’nda sahnelenen ‘’AZİZNAME 95’’ isimli oyun Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunmakla birlikte, şikayete konu, ‘’dini aşağıladığı,’’ ‘’aile ve dini değerleri sarstığı,’’ ‘’milli değerlerimize hakaret ettiği’’ varsayılan ‘’DU BAKALİ N’OLECAK?’’ isimli skeç de, ‘’AZİZNAME 95’’ tekstinde yazıldığı gibi sahnelenmiştir.” denilmişti.

Pişmanlık da, yaptığı açıklama ile Tarsus’ta Aziz Nesin tarafından yazılan “Azizname 95” isimli oyundaki bazı sahnelerden ötürü soruşturma açılmasının haksızlık olduğunu belirterek tepki gösterdi. Pişmanlık, açıklamasında, yaşadığımız yüzyılın yobazlık değil, çağdaşlık yüzyılı olduğu ve olması gerektiğini vurgulayarak, “Tarsus Belediyesi AKP’li bir meclis üyesinin şikâyetiyle Mersin Valiliği tarafından açılan soruşturmaya konu olan “Du Bakali N’olecak?” adlı skecin, “aile ve dini değerleri sarstığı”, “milli değerlerimize hakaret ettiği” iddiası tümüyle gerçek dışıdır. Tarsus Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Yıldızlar Altında Bir Yaz Eğlencesi” adlı tiyatro oyununa dönük bu bir skandaldır ve çirkin bir saldırıdır” dedi.

Açıklamasının devamında soruşturmayı ağır bir dille eleştiren Pişmanlık, Tarsus Belediyesi`ni de sanata verdiği katkılardan dolayı öven Pişmanlık, Tarsus Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Yıldızlar Altında Bir Yaz Eğlencesi” adlı tiyatro oyununa dönük bu bir skandaldır ve çirkin bir saldırıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir