Pazar, Haziran 16, 2024

Gündem

CHP Genel Başkan Baş Danışmanı Tuncay Özkan: AKP İktidarı Afet Günlerinde Dahi Basın Mensuplarına Olan Düşmanlığını Dizginleyememektedir

(Foto: CHP Basın Bürosu)

Kahramanmaraş merkezli deprem faciasının 6. gününde, 9 TIR dolusu sahra çadırı ve 100 adet 12 metre kare çadırın Osmaniye Belediyesi’ne teslim edildiği ve bu çadırların Osmaniye Belediyesi’ne ait Asfalt ve Beton Şantiyesi’nde tutulduğu iddiası kamuoyuna yansıdı. 

Depremzedelere dağıtılması gereken bu çadırların depoda bekletildiğine ilişkin iddiaları Osmaniye Belediye Başkanı’na soran gazeteciler İbrahim İmat ile Ali İmat önceki gün tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Depremzedelere dağıtılması gereken çadırların depolarda bekletiliyor olması vahim bir iddia… Halka karşı sorumluluğunun bilincinde olan her gazeteci, bu vahim iddiayı muhatabına sormakla yükümlüdür. Bu bir tercih değil zorunluluktur, yurttaşlık görevidir. 

Deprem faciasının ilk günlerinde, arama kurtarma çalışmalarıyla yurttaşlarımıza hayat ışığı ulaştıran kurtarma ekiplerimizin çabaları ne kadar kutsalsa, afet bölgesinde gerçekleri halka ulaştırma çabasında olan gazeteci meslektaşlarımın çabaları da bir o kadar kutsaldır. Gerçekler enkaz altında bırakılamaz.

Mesleğini icra eden gazetecilere terör suçlusu muamelesi yapmayı alışkanlık haline getiren AKP iktidarı, afet günlerinde dahi basın mensuplarına olan düşmanlığını dizginleyememektedir. AKP iktidarı, gerçeklerden korkmakta ve gerçeklere karşı mücadele etmektedir. 

Gazeteciler İbrahim İmat ile Ali İmat’ın gündeme getirdiği sorular yanıt beklemektedir. Enkaz altında bıraktığınız kentlerin, üzerini örtmeye çabaladığınız gerçeklerin hesabını vereceksiniz.  

Türk milleti adına karar verenlerin, Türk milleti adına soru soranlara reva gördüğü bu adaletsizliğin günleri sayılıdır. 

Gazeteci İbrahim İmat ile Ali İmat serbest bırakılana kadar sordukları soruları hatırlatmaya devam edeceğim: Osmaniye’de depremzedelere dağıtılması gereken çadırların akıbeti nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir