Perşembe, Haziran 20, 2024

Siyaset

Başkan Hamit Karış: Turizmde Durağanlık Esnafı Ve İşletmeleri Zor Duruma Soktu

Foto: Haber Merkezi)

Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Hamit Karış, Mersin’de turizmin eski canlı günlerinden uzaklaştığını ve yerli turistlerin ilgi göstermemesiyle bu yazın esnaf ve işletmeler için zor geçtiğini belirtti. “Geçmiş yıllarda Mersin, hem yerli hem de yabancı turistlerle dolup taşardı. Bu yıl ne yazık ki tatilcilerin gelmemesi, esnafın kan ağlamasına neden oldu. İşletmeler zarar ediyor,” ifadesini kullandı.

Karış, AKP hükümetinin ekonomik politikalarını eleştirerek, “AKP, Türkiye’yi kalkındırma iddiasıyla iktidara geldi, fakat sonucunda borç batağında ve yoksullaşan bir ülke ortaya çıktı,” dedi. AKP’nin iktidara geldiğinde doların 1.6450 TL olduğunu, bugün ise 27 lira seviyelerine çıktığını vurgulayan İl Başkanı, Euro’nun da 1.2310 TL’den 29.5797 TL’ye yükseldiğine dikkat çekti.

Karış ayrıca, “Bu yılın başından itibaren Türk Lirası’ndaki değer kaybı yüzde 28’i buldu. Ekmek ve kırmızı et fiyatlarındaki artış, halkın alım gücünü zorluyor. Akaryakıt fiyatlarının son dönemdeki artışı, vatandaşın aracını kullanmasını engelliyor. Altın fiyatlarındaki yükseliş de düğünlerdeki takı geleneğini tehlikeye atıyor,” şeklinde konuştu.

Mersin İl Başkanı’nın bu açıklamaları, hem yerel hem de ulusal ölçekte ekonomik sorunların ne kadar derin olduğunu ve turizm sektörünün bu durumdan nasıl etkilendiğini bir kez daha ortaya koydu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir