Cuma, Haziran 21, 2024

Gündem, Kent Yaşamı

Ali Gültekin Başarı Öyküsü İle Madde Bağımlılarına Umut Oluyor  

İl Sağlık Müdürlüğü ve AMATEM’in madde bağımlığı ile mücadele çalışmaları kapsamında AMATEM’de tedavi görmekte olan hastalar için bir ikna söyleşisi düzenlendi.  AMATEM’de madde kullanım bozukluğu tedavisi gören hastalara madde bağımlılığından tamamen kurtularak başarılı bir yaşama dönmenin mümkün olduğunu göstermek için düzenlenen söyleşiye madde bağımlılığı konusunda bir rol model olan Alı Gültekin konuşmacı olarak katıldı. Uzun yıllar boyunca madde bağımlısı olarak sokaklarda yaşadıktan sonra yaşama ve gazetecilik mesleğine geri donen Gültekin, hastalarla yaşadıklarını ve maddeden kurtulma sürecini paylaştı.  Söyleşiye Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hüseyin Geldi, İl Sağlık Müdürlüğü Bağımlılıkla Mücadele Birimi Şube Müdürü ve çalışanları da katıldı.

Ali Gültekin  (Fotoğraf: G. Hakan Koçman / The Epoch Times)

AMATEM Başhekimi Dr. Oğuzhan Doğan’ın takdimi sonrasında kürsüye çıkan Gültekin uyuşturucuya nasıl başladığını, daha sonra madde kullanımı yüzünden nasıl sokaklara düştüğünü ve sonrasında da madde kullanımından kurtularak yaşama nasıl donduğunu salondakilerle paylaştı. Uyuşturucuya hayatındaki bunalımlı bir donemde etrafındaki kullanıcılardan etkilenerek ve biraz da merak sebebiyle başladığını söyleyen Gültekin, madde kullanımına başladıktan sonra önce  ailesini, sonra mesleğini ve son olarak da etrafındaki arkadaş bildiği insanları nasıl kaybettiğini anlattı. Gültekin, bu olayların sonrasında madde alımı için gereken parayı temin edebilmek amacıyla önce sokaklarda atık toplamaya sonrasında da sokaklarda mendil ve yara bandı satmaya başladığını ifade etti. Sokaklarda bir yandan madde kullanırken bir yandan da küçük kızıyla yaşamak zorunda kaldığını anlatan Gültekin, en sonunda madde kullanımı yüzünden beyin kanaması geçirdiğini ve sol tarafının kısmı felçli kaldığını söyleyerek “Artık yapacak bir şey kalmamıştı. Ya ölecek ya da maddeyi bırakacaktım.  Ben de yaşamayı seçerek maddeden kurtulmaya karar verdim.” dedi.

Maddeyi bırakmak zor değil

Kişilerin önce kendilerini iyi hissetmek ve kafa bulmak için madde kullanımına başladığını ama bağımlılık geliştikten sonra da insanların maddeyi normal hayata geri dönebilmek için kullanmayı sürdürdüğünü söyleyen Gültekin madde kullanımını bırakmak isteyenlere “Sen mi maddeden vazgeçmiyorsun yoksa madde mi senden vazgeçmiyor?” sorusunu kendilerine sormalarını tavsiye etti. Gültekin bu soruya dürüst cevap verebileceklerin uyuşturucuyu bırakabileceğini söyleyerek uyuşturucuyu bırakmanın aslında zor olmadığını ifade etti.

Ali Gültekin ve AMATEM Başhekimi Dr. Oğuzhan Doğan  (Fotoğraf: G. Hakan Koçman / The Epoch Times)

Madde kullanım bozukluğu ciddi bir beyin hastalığıdır

Etkinlikle ilgili konuşan AMATEM Başhekimi Dr. Oğuzhan Doğan madde kullanım bozukluğunun ciddi bir beyin hastalığı ve tedavi gerektiren bir durum olduğunu ifade etti. Madde kullanım bozukluklarında hastaların tedavi isteklerinin en önemli faktörlerden biri olduğunu söyleyen Başhekim Doğan, “Madde kullanım bozuklukları iyi tedavi edilebilirse, hastalar sonraki hayatlarını daha güzel geçirme fırsatı elde edebilirler. Ali Bey de bu konuda bize en canlı ve en önemli örneklerden birini sundu. Kendisi madde kullanımı sonunda ciddi bir sağlık sorunu geçirdiği halde maddeyi bırakmaya karar vermesi, bu konuda irade göstermesi çok önemli bir durum. Bununla birlikte tıbbi yardım alarak neredeyse on yıldır bu hastalığı yenmeyi başarmış durumda.  Şu anda topluma faydalı bir gazeteci olarak hayatını sürdürüyor ve hem bIz sağlık çalışanlarına hem de bağımlılık hastalığı yaşayan kişilere örnek oluyor. Bu anlamda kendisi sosyal bir önderdir ve bIz kendisini kutluyoruz.” yorumunda bulundu

Gültekin ile  AMATEM çatısı altında bir araya gelerek aslında kendi umutlarının da arttığını ifade eden Başhekim Doğan, bu yüzden bu toplantıları yaygınlaştırıp belirli bir yapılandırılmış sürece evirebileceklerini  ve hastalardan alacakları geri  bildirimler doğrultusunda bu ikna toplantılarını yaygınlaştırmayı düşündüklerini söyledi.

Ali Gültekin’in madde bağımlılığı ile ilgili hikayesine aşağıdaki videodan  ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir