Pazar, Haziran 23, 2024

Gündem, Kent Yaşamı

Gazipaşa İlkokulu Velileri: Çocuklarımızı o okula göndermeyeceğiz

Deprem sonrası Gazipaşa Ortaokulu ve ilkokulunda yapılan inceleme sonucu ilkokul binasının yıkılmasına karar verildi. Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Gazipaşa İlkokulu’nun, Gazi Paşa Ortaokulu’nda eğitimine devam etmesi konusunda karar verdi.  Bu karar velilere de bildirildi. Bu karara göre Gazi Paşa Ortaokulu öğrencileri Salim Yılmaz Lisesi’nde öğrenimine devam edecek, Gazi Paşa İlkokul öğrencileri de öğrenimlerine Gazi Paşa Ortaokulu’nda devam edeceklerdi. Ancak Gazi Paşa Ortaokulu öğrencileri velileri Salim Yılmaz Lisesi’nin daha hasarlı olduğunu söyleyerek çocuklarını buraya göndermeyi ret ettiler.  

Gazipaşa Ortaokulu öğrencilerinin velileri İtirazlarını dile getirmek için okul önünde toplandılar ve itirazlarını dile getirmek için basını da davet ettikleri bir protesto eylemi düzenlediler.  Bu eylemi ciddiye alan Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aldığı yeni bir kararla Gazipaşa Ortaokulunun öğrencilerinin yerinde kalmasına karar verdi.  

Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden anlaşılması zor karar

Bu kararın ardından Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yeni bir karar alarak, bu sefer Gazipaşa İlkokulu velileri tarafından şaşkınlıkla karşılanan başka bir karar verdi. Bu kararda garip olan ise zaten kentsel dönüşüm kapsamında yıkım kararı verilen ve Gazipaşa İlkokulunda öğrenim görmekte olan Saadettin Bey ve Fatih ilkokullarının öğrencilerinin Gazi Paşa Ortaokulundaki sınıflarda eğitim görmelerine devam edilmesine karar verilmesiydi. Normalde böyle bir kararda Gazi Paşa İlkokulunda okuyan öğrencilerin okullarında öğrenim görmeye devam etmeleri ve okulda kalmaları gerekirken, Saadettin Bey ve Fatih ilkokullarının öğrencilerinin okulda kalmalarına karar verilip, Gazi Paşa İlkokulu öğrencileri Teyfik Sırrı Gür Lisesine gönderilmişti.  

Veliler tarafından çekilen fotoğrafta, okulun merdiven ve balkonlarında her hangi bir koruyucu önlem alınmamış olduğu görülüyor.

Teyfik Sırrı Gür Lisesi’nde veliler büyük şok yaşadı

Veliler, çocuklarını da alarak, çocuklarının eğitim-öğretimine başlamak için Perşembe günü Teyfik Sırrı Gür Lisesi’ne gittiler. Durumu protesto etmek ve kamuoyuna duyurmak için basını da davet etmişlerdi. Ancak gördükleri manzara karşısında şok oldular.  Depreme dayanıklı diye öğrencileri yönlendirdikleri Teyfik Sırrı Gür Lisesi hem ilkokul öğrencilerine uygun değildi, hem de okulun kolon ve kirişlerinde korkutucu derece çatlaklar vardı.  Son derece tedirgin olan veliler okulun önünde hem okullarını bırakıp Teyfik Sırrı Gür Lisesi’nde eğitim görmek zorunda kalan öğrencilerinin durumu hem de okulun durumu ile ilgili bir basın açıklaması yapmak istediler fakat polisler 14 Mart’a kadar sürecek olan Valilik yasaklamasını sebep göstererek burada velilerin herhangi bir basın açıklaması yapmalarına izin vermediler.

Veliler sürecin başından beri mağdur

Öğrenci velilerin temsilcisi olarak gazetemize konuşan ve kendisi de bir okul öncesi öğretmeni olan Cemile Türker velilerin bu sürecin başından beri çok mağdur olduklarını dile getirdi.  Önce Gazi Paşa Ortaokulu öğrencilerinin Salim Yılmaz Lisesi’ne  gönderilmesine karar verildiğini ama bu karara velilerin haklı bir şekilde itiraz etmesine kolluk kuvvetlerinin izin verdiğini belirten Türker, kendilerinin sorunlarının dile getirilmesine izin verilmediğini ifade etti.

Bu olayda önemli olan diğer bir konunun ise Gazipaşa İlkokulu öğrencilerinin okul değiştirilmek zorunda bırakılması olduğunu söyleyen Türker, Saadettin Bey ve Fatih ilkokullarının öğrencilerinin Gazipaşa İlkokulunda okurken, okulun kendi öğrencilerinin okul değiştirmek zorunda bırakılmasının bütün velilerin kafasında bir soru işareti olduğunu söyledi.  “Neden okulun asli öğrencileri başka okula gönderiliyor da okulun misafir öğrencileri okulda kalıyor, biz veliler olarak bunu anlamakta gerçekten güçlük çekiyoruz.” dedi.

Veliler tarafından fotoğraflanan Teyfik Sırrı Gür Lisesi’nin kirişlerindeki çatlak

Teyfik Sırrı Gür Lisesi ne depreme dayanıklı, ne de çocuklara uygun

Veliler tarafında sorulan üçüncü bir sorunun da okulun şartlarının ilkokul öğrencilerine hiç uygun olmamasına rağmen, neden ilkokul öğrencilerinin liseye gönderildiği olduğunu söyleyen Türker, “Okulun merdivenlerinde ne korkuluk, ne bir tırabzan,  ne de gerilmiş bir ağ var.  İlkokul çocukları için çok tehlikeli.  Ayrıca okulun içerisinde hem kolon hem de kirişlerde çatlaklar var. Tüm veliler okul her an yıkılabilir endişesi içerisindeyiz. Şartlar bu olmasına rağmen yetkililer bizden çocuklarımızı bu okula göndermemizi istiyorlar.  Biz veriler gerçekten dehşet içerisindeyiz. Zaten çocuklarımızı hiçbirimiz Cuma günü okula göndermedik. Pazartesi çocuklarımızı nasıl okula göndereceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Milli Eğitimi anlamakta güçlük çekiyoruz.

Türker, velilerin sadece kendi çocukları için değil, tüm öğrenciler için kaygılı olduklarını ifade etti. Bu durumun hem Salim Yılmaz Lisesi, hem de Teyfik Sırrı Gür Lisesi öğrencileri için ciddi bir tehlike arz ettiğini söyleyen Türker,  “Sadece bizim çocuklarımız tehlikede değil. Gazipaşa Ortaokul velililerinin çağrısını dikkate alan yetkililer, öğrencilerimizi Salim Yılmaz Lisesi’ne göndermekten vaz geçtiler. Veliler Salim Yılmaz Lisesi’nin daha kötü durumda olduğunu ifade etti ve müdürlük bu uyarıyı ciddiye aldı ve öğrenciler Gazipaşa’ya geri döndü. Ancak Salim Yılmaz Lisesi’nin öğrencileri hala ciddi bir hayati riskle karşı karşıya. Aynı şey Teyfik Sırrı Gür Lisesi öğrencileri için de geçerli. Bu öğrencilerin hepsi bizim çocuğumuz. Hiçbirinin burnunun kanamasını istemeyiz. Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuya acil çözüm bulmalıdır.” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir