Cumartesi, Temmuz 20, 2024

Gündem

UGC Mersin Şubesi Basını Sertifikasyon Sistemi İle Güçlendirecek

(Foto: Haber Merkezi)

Uluslararası Gazeteciler Cemiyeti (UGC) Mersin Şubesi Yüksek İstişare Kurulu(YİK) ikinci toplantısında basın sektörünü dönüştürmeye yönelik önemli başlıkları tartıştı ve önemli kararlar aldı. Kurul gazetecilik mesleğini etik ve mesleki standartlar doğrultusunda icra eden gazeteci ve mecralara bir sertifikasyon sistemi ile kaynak yaratmak için kolları sıvadı.

UGC Mersin Şubesi YİK ikinci toplantısını yine Mersin Kent Konseyi toplantı salonunda gerçekleştirdi. Toplantıya UGC Mersin Şubesi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı, Gazeteci-Yazar Baha Sadık Akıner; UGC Mersin Şubesi Başkanı G. Hakan Koçman; UGC Mersin Şubesi Başkanı Yardımcısı Ali Gültekin; UGC Mersin Şubesi YK üyelerinden Mersin baro başkanlığı görevini yürütmüş Avukat Bilgin Yeşilboğaz ve Gazeteci Ali Yıldız; Tarsus Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Şen; Mersin İnternet Gazetecileri Derneği adına Gazeteci – İş İnsanı Mehmet Acık; Güler Grup YK Başkanı ve TÜRKONFED Yüksek Haysiyet Divanı Üyesi Mustafa Güler, Derya Grup YK Başkanı ve TÜRKONFED YK Üyesi Hüseyin Kış; Zeynep Ceyiz YK Başkanı ve Mersin Perakendeci İş Adamları Derneği Başkanı Özcan Demir; Avukat Mehmet Özdemiroğlu; Gazeteci-Yazar Dırahşan Bulut ve Dijital Pazarlama Uzmanı ve Eğitimci Seda Doğar katıldı. Mersin Kent Konseyi Başkanı Alper Girgeç de basın sektörünü daha yakından tanımak için toplantıya dahil oldu.

YİK Başkanı Akıner’in açılış konuşmasının ardından UGC Mersin Şubesi Başkanı Koçman ilk istişare toplantısında istişare edilen konular ve alınan kararlar doğrultusunda UGC’nin yaptığı çalışmaları aktardı. Koçman’ın konuşmasının ardından bir önceki toplantıda alınan kararlar doğrultusunda kurulun çalışma başlıkları ve bu konular için çalışacak olan komisyonlar belirlendi.

Bu doğrultuda mesleğin etik standartları konusunda çalışacak olan Meslek Etiği Komisyonu, mesleki beceri ve yeterlilikleri arttırmak için çalışacak olan Mesleki Eğitim Komisyonu, gazeteciler ve gazeteclerin finansmana erişimi için çalışacak Finansal Kaynak Yaratma Komisyonu ve dijital yayıncılık ve dijitalleşme üzerine çalışacak olan Dijitalleşme Komisyonu’nun kurulmasına karar verildi.

Basın için sertifikalandırma sistemi oluşturuluyor

Kurulda yapılan istişareler sonucunda gazeteciliği mesleki etik ve profesyonel standartlar doğrultusunda gerekleştiren gazeteci ve basın mecralarına kaynak yaratmak için bir sertifikasyon sisteminin oluşturulmasına da karar verildi. UGC Mersin Şubesi, yüksek İstişare Kurulunun oluşturacağı bu sertifikasyon sistemi ile mesleği etik değerler ve profesyonel standartlar doğrultusunda gerekleştiren gazeteci ve mecraları sertifikalandırarak bu gazeteci ve mecralara kaynak yaratılması ve basının daha özgür ve bağımsız bir şekilde işlev göstermesi için özel sektörden destek isteyecek. Ayrıca toplantının sonunda komisyonların daha işlevsel hale getirilmesi ve yeni çalışma başlıkları ve komisyonların kurulması için YİK’in genişletilmesine ve yeni üyelerin komisyonlara dahil edilmesine de karar verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir