Cumartesi, Temmuz 20, 2024

Kültür ve Sanat

Tiyatro Sahnelerine Bahar Gelecek

(Foto: Haber Merkezi)

DEVA Partisi Kültür, Sanat ve Turizm Politikaları Başkanı Helün Fırat, Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutladı. Bugün (27 Mart) hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Köksal Engür’ü anarak sözlerine başlayan Fırat, “Zorlukların ve yasakların son demlerini yaşıyoruz. Bahar, memleketin dört bir yanına olduğu gibi tiyatronun sahnelerine de gelecek” diye konuştu. Fırat ayrıca mali destekleri artıracaklarını ve sanatçıların vergi yükünü hafifleteceklerini vurguladı.

Dünyada sanatçılara en düşük destek veren ülke: Türkiye

Fırat, “Önce ifade özgürlüğünün kaybı, ardından pandeminin yıkıcı etkileri ve sonunda altından kalkmanın imkânsızlaştığı bir ekonomik darbe ile tiyatro sahneleri faturalarını, maaşlarını, sahne masraflarını ödeyemez hale gelmiştir” diye konuştu. Fırat, “Bu süreçte sanatçılarımız maalesef, dünya çapında en düşük kamusal finans destek miktarları ile kendi kaderleri ile baş başa bırakıldılar” dedi.

‘Destekleri ideolojik saiklerle değil, adil paylaştıracağız’

Tiyatroların devlet tarafından sağlanacak mali desteklerle ayakta kalabileceğini de ifade eden Fırat şunları söyledi: 

“DEVA Partisi Kültürel Atılım Eylem Planımızda ele aldığımız üzere Yarının Türkiye’sinde tiyatrolara özel önem vereceğiz. Mali destekleri büyük ölçüde arttıracağız. Bu desteklerin ideolojik saiklerle değil; adil, ölçülebilir ve şeffaf ölçütler çerçevesinde paylaştırılması sağlayacağız. Sanatçı gelirleri üzerindeki vergi yükünü de hafifleteceğiz. Sanatçılarımızın geçimlerinin dert olmaktan çıkacağı, gençlerin, kadınların, çocukların tiyatroya erişiminin yaygınlaşacağı özgür ifade ortamının sağlanacağı bir Türkiye hedefiyle tüm tiyatro sanatçılarının ve emekçilerinin Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutlarım.”

‘Zorluklar ve yasaklar için son demleri yaşıyoruz’

“Ekonomik sıkıntının yanı sıra ideolojik baskılarla da tiyatronun perdeleri kapatılmak istendi. Yine sansürün iktidar tarafından bir sopa olarak kullanıldığı şu dönemde, birçok tiyatro oyununun oynanması yasaklandı. Elbette bu zorluklar ve yasaklar için son demleri yaşıyoruz. Zira bahar, memleketin dört bir yanına olduğu gibi tiyatronun sahnelerine de gelecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir