Çarşamba, Temmuz 24, 2024

Kültür ve Sanat

Özel Bireyler Cumhuriyet Bayramını Atanın Huzurunda Kutladı

(Foto: Haber Merkezi)

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. yılında anlamı bir etkinliğe daha imza atarak, özel gereksinimli bireyler ve ailelerini Anıtkabir’i ziyarete götürdü. Anıtkabir’i ziyaret eden katılımcılar ayrıca Birinci Meclis Binası (Kurtuluş Savaşı Müzesi), İkinci Meclis Binası (Cumhuriyet Müzesi) ve MTA Tabiat Tarihi Müzesi’ni de gezdi. Her yeri, ellerinde bayraklarla heyecanla gezen özel gereksinimli bireyler, Cumhuriyet’in 100. yılında unutamayacakları anılar biriktirdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında anlamlı bir etkinliğe imza atarak özel bireyler ve ailelerinden oluşan 80 kişiyi Anıtkabir’e ziyarete götürdü. Ellerinde bayraklarla Ata’nın huzuruna çıkan özel bireyler 100. yılı unutulmaz anılarla kutladı. Anıtkabir’i ilk defa gören özel bireyler, hem duygulu hem mutlu hem de gurur dolu anlar yaşadı.

Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde düzenlenen gezide, Engelsiz Yaşam Parkı’ndan yararlanan özel gereksinimli bireyler ve aileleri yer aldı. Aslanlı Yol’dan geçerek Anıtkabir’i ziyaret eden, katılımcılar, ayrıca Birinci Meclis Binası (Kurtuluş Savaşı Müzesi), İkinci Meclis Binası (Cumhuriyet Müzesi) ve MTA Tabiat Tarihi Müzesi’ni de gezdi. Her yeri heyecanla gezen katılımcılardan Anıtkabir’i ilk defa görenler de vardı.

Birinci ve İkinci Meclis Binası’nı gezen özel gereksinimli bireyler, o döneme ait anıları görünce duygusal anlar yaşadı. MTA Tabiat Tarihi Müzesi’ni de ilk defa gezen katılımcılar, zengin koleksiyon karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi. Katılımcılar gezdikleri her yerde bol bol hatıra fotoğrafı çekindi.

“Özel bireylerimiz, Cumhuriyetimizin coşkusunu Ankara’da yaşıyor”

Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Engelliler Şube Müdürü Abdullah Gerboğa, geziden herkesin son derece mutlu olduğunu ifade ederek, “Bu sene Cumhuriyetimizin yüzüncü yıl dönümü. Çok mutluyuz, gururluyuz. Bu özel günde, bu özel şehre özel bireylerimizi ve ailelerimizi getirdik. Bu gezi onların da çok hoşuna gitti, özel gereksinimli bireyimiz ve ailemizle güzel bir kutlama yaşıyoruz. Atamızın huzurunda olduğumuz için çok gururluyuz. Velilerimiz, öğrencilerimiz, herkes mutlu. Özel bireylerimiz için Cumhuriyetin coşkusunu başkentimiz Ankara’da yaşamak ayrı güzel oldu” dedi.

“Bize böyle bir gün yaşattıkları için çok teşekkür ediyoruz”

Mahmut Mert Çakmak’ın annesi Nesrin Çakmak, Anıtkabir’de olmanın kendilerini ne kadar mutlu ettiğini anlatarak, “Cumhuriyetimizin yüzüncü yıl kutlamaları sebebiyle bizi buraya getiren Vahap Başkanımıza çok teşekkür ederiz. Oğlumu mutlu ettiği için Allah da onu mutlu etsin” dedi. Mert Çakmak ise, “Buraya geldiğim için çok mutlu oldum” cümleleriyle duygularını ifade etti.

Anıtkabir’i gezdikten sonra duygularını anlatan Kerem Pişkin, “Atatürk’ü ziyarete geldim, çok mutlu oldum. Öğretmenlerime çok teşekkür ediyorum, onları çok seviyorum” diye konuştu. Kerem’in annesi Filiz Pişkin de, “Bize bu imkanı sundukları için çok teşekkür ediyoruz. 29 Ekim’i kutlamak için sevgilerimizle, saygılarımıza Anıtkabir’e Atamızı anmaya geldik. Ne mutlu bize. Böyle bir günü yaşattıkları için herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Atatürk’ün huzuruna ilk defa geldim, gurur duydum”

Anıtkabir’e ilk defa gelmenin mutluluğunu yaşayanlardan biri de Zafer Çağlayan oldu. Çağlayan “Atatürk’ün huzuruna ilk defa geldim, gurur duydum. Herkesin emeğine sağlık. Bütün herkesin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum” diye belirtti. Reyhan Çağlayan ise, “Her şey için teşekkür ederim. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” ifadelerini kutladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir