Cumartesi, Temmuz 20, 2024

Gündem, Sivil Toplum, Uncategorized

Mersin’de Dünya Romanlar Günü Coşkuyla Kutlandı

(Foto; İsra İsa)

Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu, Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla 8 Nisan Dünya Romanlar Günü kutlaması düzenledi. Mersin Swiss İnn Hotel’de gerçekleştirilen kutlama etkinliğine DEM Parti Mersin Milletvekili Ali  Bozan, Mersin Vali Yardımcısı Kadir Okatan, Akdeniz Belediye Başkanı Hoşyar Sarıyıldız, Büyükşehir Başkan Danışmanı Bedrettin Gündeş, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Naci Yılmaz, Akdeniz Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek,in yanı sıra Roman vatandaşlar ve pek çok davetli katıldı. Etkinlikte Roman halkları şarkıları söylendi ve oyunlar oynandı.

Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam (Foto; İsra İsa)

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam konuşmasında 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nü Mersin’de ilk kez Kültür Bakanlığıyla beraber kutladıklarını ve bu kutlamanın bu yüzden çok öenmli olduğunu belirtti. 6 Mayıs Hıdırellez Şenliğini de yine Kültür Bakanlığının destekleriyle tüm halkların buluştuğu güzel bir etkinlik yapmak istediklerini ifade eden Daylam, Romanların Türkiye’nin neşesi olduğunu ifade ederek; “Kızlarımızı izlerken şunu dedik: Allah neşemizi kaçırmasın. Romanlar Türkiye’nin neşesidir. Eğer Romanların neşesi kaçarsa Türkiye’nin neşesi de kaçar.” dedi.

Konuşmasıın devamında 8 Nisan Dünya Romanlar Günü’nün 1971 yılından bu yana tüm dünyada ve ülkemizde coşkuyla kutlandığına dikkat çeken Daylam, 8 Nisan’da Hırvatistan’da düzenlenen Dünya Romanlar Günü kutlamasına katıldığı için Mersin’deki kutlamayı erteledikleirini ifade etti. Roman toplumunun bilinen tarihle 1071 Malazgirt Zaferi ile Anadolu’ya girdiğini ama 600’lü yıllardan beri Anadolu’da olduğuna dikkat çeken Daylam, o tarihlerden beri Selçuklu’ya ve Osmanlı’ya çok büyük katkıları olduğunu vurguladı. Bununla beraber Kanuni Sultan Süleyman’ın Romanlara bir beylik te verdiğini söyleyen Daylam; “Bu ülkenin çimentosu olan Romanlar’ın Türkiyedeki yaklaşık nüfusu 7-8 milyon civarında ve Türkiye’nin bütün illerinde varız. Bizim de talebimiz Romanların eğitimle ilgili çok problemi var. Bunları yıkmamız lazım. Görüneni görmek lazım. Pozitif desteğe ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Akdeniz Belediye Başkanı Hoşyar Sarıyıldız (Foto; İsra İsa)

Başkan Sarıyıldız: ” Belediyemizin imkanlarından maddi ve manevi sizleri her türlü faydalandıracağız.”

Etkinlikte daha sonra konuşma yapan Akdeniz Belediye Başkanı Hoşyar Sarıyıldız da yönetim olarak toplumun bütün kesimlerinin yönetimlerin imkanlarından eşit oranda faydalanması gerektiğine inadıklarını söyledi. Romanlar da dahil olmak üzere Akdeniz’deki tüm kesimler için barışa, kardeşliğe, eşitliğe imkan yaratmak istediklerini söyleyen Başkan Sarıyıldız konuşmasının devamında şunları dile getirdi; “Diyoruz ki; Romanların, Türklerin, Kürtlerin, Arapların, Rumların ve bütün halkların mozaiği olan coğrafyamız, tüm güzelliklerin, tüm zenginliklerin, tüm renklerin desteklendiği bir yer haline gelmesi gerekiyor. Mersin’de aslında niteliksel anlamda bütün kesimleri yansıtan bir zenginlik ortamı var. Akdeniz ilçemizde yine aynı zenginliğin sirayet ettiğini görüyoruz. Roman halklarının yaşadıkları sorunları biliyoruz ve belediye yönetimi olarak Akdeniz belediyesinin yerel yöneticileri olarak burada sizlerin huzurunda bir kez daha söz veriyoruz. Belediyemizin imkanlarından maddi ve manevi sizleri her türlü faydalandıracağız.”

Gündeş; “Romanların bütün insanlar gibi 4 temel sorunu var.”

Akdeniz Belediye Başkanı Sarıyıldız’ın ardından Bedrettin Gündeş konuştu. “Konuşmasında 25 yıldır Romanları tanıma fırsat bulduğunu belirten Gündeş, “Romanlar içimizde ama çoğumuz onları çok yakından tanımıyoruz.” dedi. Romanların bütün insanlar gibi 4 temel sorunu olduğuna da dikkat çeken Gündeş bu sorunların her insanın temel ihtiyacı olan barınma, sağlık, egitim ve istihdam olduğunu vurguladı. 4 problemin dördünden de mahrum kalan bu toplumun sorunlarının her roman ailesinden 1 kişinin aylık düzenli geliri olan sigortalı bir işte istihdam edilmesiyle çözüleceğine inandığını söyleyen Gündeş, “Roman toplumun % 90’nı şu anda işsiz ve çaresizlik içinde. Son dönemlerde devlet de bir yüzleşme iç.erisinde Romanlarla ilgili çalıştaylar yapıldı. Önümüzdeki süreçte çok güzel şeyler olacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir