Çarşamba, Temmuz 24, 2024

Gündem

Mersin’de Laiklik Savunucuları Seslerini Yükseltti; Okullarda Tarikat Ve Cemaat İstemiyoruz

(Foto: Haber Merkezi)

Atatürkçü Düşünce Derneği Mersin Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Mersin Şubesi, Eğitim İş Mersin Şubesi, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği, ve 29 Ekim Cumhuriyet Kadınları Derneği Mersin Şubesi Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelerek “Cumhuriyeti Korumak Görevimize Devam Edeceğiz!” başlığı altında bir basın açıklaması yaptı.  Basın açıklamasını tüm dernekler adına Eğitim İş Mersin Şubesi Başkanı Yakup Tekin yaptı.

aptığı açıklamada tarikat ve cemaat yapılanmalarının gizli olarak yaptıkları işleri artık açık olarak yapmakta olduklarını  ve devletin tüm kademelerinde yer almaktan çekinmediklerini söyleyen Tekin, “Tarikatlar, MEB desteğiyle ve ÇEDES benzeri protokoller aracılığıyla eğitimde cirit atmaktadır. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in çekinmeden tarikatlarla protokolleri sürdüreceklerini açıklaması, eğitimdeki gerici kuşatmanın dozunun daha da arttırılacağının göstergesi olmuştur. Fetullah Gülen örneğindeki gibi yapılanan cemaat ve tarikatlar, önce eğitimde çocuklarımızın beyinlerini ele geçirmek sonra da ülkenin güvenlik birimlerinde çoğalıp laik Türkiye Cumhuriyeti’ni etkisiz hale getirme çabasındadır. Türkiye’nin geleceği tehlikededir.”  diyerek laik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının endişelerini dile getirdi.

aşkan Tekin, açıklamasında Bakan Tekin’in “Onlarla protokol yapmaya de devam edeceğiz çünkü onlar çocukların dağa çıkmasını engelliyor.” İfadelerine de yer verdi. Bu ifadeyi akıllara zarar ve açıkça Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin itibarını zedeleyecek ve aşağılayacak nitelikte bir değerlendirme olarak tanımlayan Tekin, Bakan’ın bu ifade ile terörle mücadelede hayatları pahasına görev yapan kamu görevlileri dahil hiçe saydığını ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni yok farz ederek terörle mücadeleyi kim olduğu belirsiz bu tarikat ve cemaatlerin yerine getirdiğini iddia ettiğini vurguladı. Bakan’ın ayrıca bu ifadesi ile kendi görevini de ihmal ettiğini itiraf ettiğini söyledi.        

Başkan Tekin, “FETÖ’nün okullarda mürit toplama yöntemini, MEB bu protokollerle tüm tarikat ve cemaatlere açtı.”

Başkan Tekin açıklamasının devamında  FETÖ’nün okullarda mürit toplama yöntemini, MEB’in bu protokollerle tüm tarikat ve cemaatlere açtığını söyleyerek şu ifadelere yer verdi;  “Cumhuriyet kurumlarında liyakat değil, sadakat hakim oldu. Tarikat ve cemaat referansları, diplomaların önüne geçti. MEB’in çocuklara her istediğini yapma ve canının istediğini, derslere sokma gibi bir hakkı yok. STK adı alında toplumun huzurunu bozacak anlaşmaları, Anayasa’nın 2. maddesi ve Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırı yapamazlar. MEB’in işi çocuklara eğitim vermek olsa da tarikatları okullara sokarak eğitim vermekten aciz olduklarını kanıtladılar.

Okul dışı faaliyet için izin verilmiş gibi görünse de tarikat müritleri okullara yerleşti. Cübbeli, sarıklı, çarşaflı yani tarikatların sembol giysilerini giyen bu kişiler, ‘Sohbet’ adı altında özellikle yatılı okullardaki öğrenciler ile doğrudan temas kuruyor.  MEB, ‘Veli izin belgesi’ olmadan çocuklara, tarikat müritleri ile temas kurduramaz. STK maskesiyle, tarikatçılar okullarda derslere giremez. Anayasa’ya   aykırı bu duruma itirazı olan tüm velilere, hukuki desteğe hazırız.”

Başkan Tekin tüm velileri tarikatlar konusunda dilekçe vermeye davet etti.

Açıklamasının devamında tarikat ve cemaatlerle protokol anlaşması iptali davalarının ve idari soruşturmalarının toplamda 24.247 sayısına ulaştığını söyleyen Başkan Tekin, konu ile ilgili olarak ADD ve Eğitim İş başta olmak üzere çok sayıda kuruluşun suç duyurusunda bulunduğunu belirtti. “Çocuklarımıza sahip çıkıyoruz.” sloganı ile tüm velileri tarikatlar konusunda dilekçe vermeye davet eden Başkan Tekin, ayrıca tüm cumhuriyet öğretmenlerinin okullara “Okullarda tarikat ve cemaat istemiyoruz.” kokartlarıyla derslere gireceğini de sözlerine ekledi. Tüm il örgütlerinin de tüm milletvekillerine anayasayı ve yeminlerini hatırlatıcı faks ve mail göndereceğini söyleyen Başkan Tekin, “Mücadeleyi sürdürmek için alanlarda olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Başkan Tekin, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün neferleri olarak bizlere düşen görev eğitimi içine düştüğü bu manevi karanlıktan kurtarmaktır. Kurtaracağız. Hep birlikte Cumhuriyet’i koruma görevimize devam edeceğiz. İlelebet Cumhuriyet, sonsuza dek Cumhuriyet!” sözleriyle açıklamayı bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir