Çarşamba, Temmuz 24, 2024

Siyaset

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan Deprem Molozlarının Çevreyi Kirletmesi Hakkında Soru Önergesi Verdi

(Foto: Haber Merkezi)

HDP Mersin Milletvekili, Ekonomi ve Tarım Politikalarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Dr. Rıdvan, 6 Şubat 2023’de meydana gelen depremin ardından deprem molozlarının tarım alanlarına, sulak ve ormanlık alanlara dökülmesini TBMM gündemine taşıdı.

HDP Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Dr. Rıdvan Turan soru önergesinde şunları söyledi: “Türkiye’de 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren meydana gelen depremler dolayısıyla yıkıma uğrayan Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Diyarbakır, Malatya, Kilis, Şanlıurfa, Adana ve Osmaniye kentlerindeki yıkılan binaların molozlarının tarım alanlarına, sulak ve ormanlık alanlara döküldüğüne dair haberler, yazılı ve görsel medyada yer almaktadır. Bu haberlere göre deprem molozları, İskenderun ilçesinde cezaevi yakınlarındaki tarım arazilerine, Samandağ ilçesinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün koruması altındaki Milleyha Kuş Cenneti’ne, Malatya’da Beydağı mahallesindeki tarım arazilerine dökülmüştür. Depremde yıkılan binaların çok olması devasa boyutlarda bir atık ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünün deprem bölgesindeki yapılara ilişkin yayımladığı rapora göre depremin etkilediği kentlerdeki yıkılan toplam bina sayısı 18 bin 200 ve yıkılacak ağır hasarlı ticarethane sayısı 61 bin 890 olarak belirtilmiştir. Rapora göre henüz 231 bin 878 bağımsız bölümle ilgili tespitler yapılamamıştır. Yapı İşleri Genel Müdürlüğünün raporuna göre yıkılan binalardaki inşaat atıkları, çevre ve insan sağlığı açısından ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Fakat AKP iktidarı, depremin üzerinden 50 gün gibi bir zaman geçmesine rağmen herhangi bir deprem atık politikası geliştirmemiştir. Deprem bölgesindeki inşaat atıklarının çevre ve insan sağlığı açısından herhangi bir tehdit oluşturmayacak biçimde ekolojistlerin ve bilim insanlarının görüşleri doğrultusunda ayrıştırma işlemi yapılarak geri dönüşümü sağlanmalıdır.”

Dr. Rıdvan Turan önergesinde şu sorulara yer verdi:

  1. Cumhurbaşkanlığınızın deprem bölgeleri için herhangi bir atık politikası var mıdır? Eğer var ise bunlar nelerdir? Eğer yok ise olmamasının nedenleri nelerdir?
  2. Cumhurbaşkanlığınızın deprem atıklarının tarım alanlarına, sulak ve ormanlık alanlara dökülmesini engellemek konusundaki çalışmaları nelerdir?
  3. Deprem bölgesindeki enkazlarda kimyasal ayrıştırma işlemi yapılmakta mıdır? Enkazlardaki kimyasalların insan sağlığını olumsuz etkilemesini engelleyecek çalışmalar yapılmakta mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir