Cumartesi, Temmuz 20, 2024

Gündem

Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Karış; “Kılıçdaroğlu Siyasette Olmaya Devam Edecek”

(Foto: Haber Merkezi)

Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı Hamit Karış geçtiğimiz günlerde Kemal Kılıçdaroğlu’nu ofisinde ziyaret etti. Kendisi ile ülke siyasetini konuştu. Biz de kendisiyle Kılıçdaroğlu ile yaptığı sohbeti ve ziyareti hakkında merak edilenleri konuştuk.

Seçimlerden sonra ortaya çıkan tablo hakkında ne düşünüyorsunuz?

İnsanlar geçinemiyor. Yolsuzluklar örtbas ediliyor. Hukuk ve adalet konusunda ciddi problemler var.  Göçmen konusu çok ciddi bir sorun. Bu yüzden Ak Parti’ye karşı toplumda büyük bir tepki var. Bu yüzden Ak Parti seçmeninin bir kısmı sandığa gitmedi. Gidenlerin bir kısmı da oylarını Yeniden Refah’a verdi. Bu sebepten dolayı da CHP’nin oyları yükseldi. Seçime katılanların oranının azalması ve katılanların bir kısmının Yeniden Refah’a gitmesi böyle bir tablo ortaya çıkardı ama buna tam anlamıyla Özgür Özel’in ve mevcut ekibinin başarısı diyemeyiz. Bunu geçmişten gelerek Kılıçdaroğlu’nun hazırlamış olduğu bir süreç olarak görüyorum ben. Bunu 2001 döneminde DSP’nin Kemal Derviş’i bakan yapmasına benzetiyorum. Kemal Derviş ekonomiyi toparladı ama bunun meyvelerini ilk beş yılda Ak Parti yedi.

Bu seçimin başarısını Kılıçdaroğlu’na bağlıyorsunuz. Bunu biraz açar mısınız?

Türkiye’de yerel seçimlerin başarısı Sayın Kılıçdaroğlu’na ait. Mesela Özgür Özel Genel Başkanlığa geldikten sonra Lütfi Savaş için inat ettiler ama Hatay Belediyesi gitti maalesef. Mersin’de Vahap Başkan bu kadar sevilmiyor olsa ve yerine başka birini koymuş olsalar Mersin de gidebilirdi. Mersin’de Vahap Başkan hem sağcısından hem de solcusundan her kesimden oy aldı. Ben de belediye başkan adaylığı için teklif aldım ama bunu kabul etmedim çünkü Vahap Başkan çok sevilen bir başkan. Ben de Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Vahap Seçer’i destekleme  çağrısında  bulundum. Ben Mersin’de alt belediyelerin de Vahap Seçer’in rüzgarı ile seçildiğini düşünüyorum. Türkiye genelinde de durum böyle bence. İmamoğlu ve Yavaş’ın da başkanlıkları da Kemal Kılıçdaroğlu’nun başarısıdır.

Kaybedilen bir Cumhurbaşkanlığı seçimi de var. Bu konuda ne söyleyeceksiniz?

Geçtiğimiz seçimlerde bence Tayyip Erdoğan’ın kazanmasının iki sebebi var. Birincisi Meral Akşener. Herkes Kılıçdaroğlu’nu 40 tane milletvekilliği verdiği için çok eleştirdi. İyi Parti’ye bile kendi listelerinden iki tane milletvekili verdi ama Meral Akşener iyi niyetli olmadığını gösterdi. Masadan kalkması bir seçime mal oldu.  

Bir de maalesef süreç doğru yürütülmedi. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi halka yeterince iyi anlatamadık.  Sahada milletvekilleri hem kendileri ve partileri hem de cumhurbaşkanlığı için çalıştılar. Eğer sahada cumhurbaşkanlığı kampanyası ile milletvekilliği kampanyasını ayırsalardı; o zaman durum farklı olabilirdi. Kılıçdaroğlu’nun hiçbir mitinginde altı lider bir arada görünmedi.  MHP’nin güçlü olduğu yerlere Mansur Yavaş’ı, İmamoğlu’nun desteklendiği yerlere de İmamoğlu’nu götürdüler. Bu da istenmeyen sonucu getirdi.

Gelecekte sizce Türkiye’yi ne bekliyor?

Ufukta 2025’in sonu ya da 2026’nın başında bir erken seçim olacağını düşünüyorum ama bu seçim Tayyip Erdoğan’ın da bir daha cumhurbaşkanı seçilebilmesinin de önünü açacak. O zaman CHP, MHP ve AK Parti 360 vekille erken seçime onay verirse Tayyip Erdoğan’ın adaylık için önünü tekrar açacaklar. Böyle bir seçimde Tayyip Erdoğan’ın kazanma şansı, karşısına iyi bir aday çıkarsa bence yok. Karşısına çıkaracakları aday çok önemli. 2025’in sonu ve 2026’nın başında siyasette önemli değişiklikler olacak.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel hakkında ne düşünüyorsunuz?

Özgür Özel’in genel başkanlığı için erken olduğunu düşünüyorum çünkü genel başkanlık farklı bir vizyon ve gömlek gerektiriyor. Kendisinin eline çok büyük bir fırsat geçti. Tarihte ilk defa bir genel başkan seçildikten sonra karşıdaki partinin hataları yüzünden birinci parti çıkıyor. Bunu değerlendirmesi önemli ama bence CHP’nin içerisinde de karışıklıklar var. Bugün bir belediye başkanı, genel başkanını, “Gel sen de konuş.” diyerek konuşmaya çağırmaz. Benim gözlemlerime göre İmamoğlu ve Özel arasında çatışma var. Bu da her şeye yansıyor.

Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ettiniz.  Ziyaretinizin sebebini anlatır mısınız?

Ben 2007 yılı seçimlerinde Mersin’den CHP milletvekili adayı oldum. Gelecek Partisi’ne de önemli bir siyasetçinin isteğiyle CHP’den geldim. Sayın Kılıçdaroğlu’na saygı duyuyorum ve emeklerini takdir ediyorum.  Kendisini yerel seçimlerden önce ziyaret etmiştim. O zaman seçim gündemini konuşmuştuk. Kendisini yine Gelecek Partisi Mersin İl Başkanı kimliğimle ofisinde ziyaret ettim. Kendisiyle yukarıda size de bahsettiğim konuları konuştuk.

Kemal Kılıçdaroğlu’nu yine siyasette etkin olarak görecek miyiz?

Sayın Kılıçdaroğlu siyasette kalacak. Kopmasına da izin vermeyecekler. Kendi çevremiz artı sosyal demokrat ve CHP tabanında da kendisinin şu anda siyasete geri dönmesini isteyen çok insan var.  Eğer mevcut CHP yönetimi önümüzdeki süreci doğru bir şekilde yönetemezse ben tekrar Kılıçdaroğlu’na ihtiyaç duyulacağına inanıyorum. Kendisi Türkiye siyaseti için önemli bir figür. Önümüzdeki süreçte olacakları beraber göreceğiz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir