Cumartesi, Temmuz 20, 2024

Siyaset

CHP Mersin Milletvekili A. Adayı Av Yeşim Dağgeçen  Kadınların Özgürlüğünü Tehdit Olarak Görenlere Karşı Mücadelemiz Sürecek  

(Foto: Haber Merkezi)

CHP Mersin Milletvekili A. Adayı Av Yeşim Dağgeçen, Türkiye’nin hukuksuzca çekildiği İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe gireceğini belirterek, “Kadınların özgürlüğünü tehdit olarak görenlere karşı mücadelemiz sürecek. Cumhuriyetin ikinci yüzyılı kadınların yüzyılı olacak” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili A.Adayı Av Yeşim Dağgeçen, kadınların yaşamları ve kadın özgürlükleri üzerinden siyasi pazarlıkların yapılamayacağını vurguladı. 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerin kadınların seçimi olacağını ifade eden Dağgeçen, “Bir tarafta kadınların yaşamlarını, mücadele ile elde ettikleri hakları yok sayanlar, diğer yanda kadın özgürlüğünü savunanlar var. Kadın özgürlüğünü tehdit olarak görenlere karşı mücadeleye devam edeceğiz. Bu seçim kadınların seçimi olacak” dedi.

Kadın Hakları Seçim Pazarlığı Yapıldı
Kadın haklarının pazarlık konusu edildiğini hatırlatan Dağgeçen, “Kadınların uzun yıllar mücadele ederek elde ettiği haklar, seçim pazarlığı yapıldı. Kaldırılmak istenen 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, şiddete ve ev içi şiddete maruz kalan veya maruz kalma tehlikesindeki kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağdurlarının korunması ve şiddeti önlemek için alınacak tedbirleri düzenliyor. Ayrıca 6284 sayılı kanun, evli olmayan bireyleri de koruması, şiddet uygulayan kişinin ve şiddetin kendisinin tanımının genişletilmesi ve önleyici ve koruyucu tedbirleri içermesi gibi birçok iyileştirmeyi içeriyor. Tartışılmasına dahi izin verilemez” dedi.

İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmeyeceğiz
Dağgeçen, Türkiye’nin kadınlara karşı şiddetle mücadelede en önemli uluslararası hukuki dayanaklardan biri olan İstanbul Sözleşmesi’nden hukuksuzca çekildiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kadınlara sözünü anımsatan Dağgeçen, şöyle devam etti: “Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin İstanbul Sözleşmesi, doğrudan kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin engellenmesini amaçlayan ilk uluslararası sözleşmedir. Türkiye’nin hukuksuzca çekildiği İstanbul Sözleşmesi ilk bir hafta içerisinde yeniden yürürlüğe konacak. Kaybedecek tek bir kız kardeşimiz bile yok. İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Cumhuriyetin ikinci yüzyılı kadınların yüzyılı olacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir