Cumartesi, Temmuz 20, 2024

Siyaset

Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Alagöz: Hükümetin Amacı Üzüm Yemek Değil Bağcıyı Dövmektir

(foto)

Zafer Partisi’nin Kalkınma Politikalarıdan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Mehmet Alagöz’ün Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in uzun vadeli borçlanma açıklamasına karşılık cevaben verdiği yazılı açıklamanın tam metni aşağıdaki şekildedir;

Prof. Dr. Mehmet Alagöz: Bakan Şimşek; 3,8 milyar dolar deprem için ucuz ve uzun vadeli borçlanmayı paylaştı. Aslında bütçeden milyarlarca dolarlık tasarruf ederek hem deprem bölgesini hem de Türk insanının ekonomik sorunlarını çözebilecekken bu tasarrufu yapmıyor.

Mutluluk hissiyle açıkladığınız borçlanmanın kat ve kat fazlasını 1999 Depremi sonrasında konulan ve halen toplanmaya devam edilen vergilerle elde ettiniz. Nerelere harcandı deprem için toplanan paralar.

Dışarıdan deprem bölgesi için yeni borç aramaya gerek yok. Sadece yurtiçinde ve yurt dışındaki yabancılara bütçeden her yıl harcanan yaklaşık 18 milyar doları (yaklaşık 600 milyar TL’yi) tasarruf etseniz, 150 m2 büyüklüğünde 233.766 tane konut yapılır veya bütçeden her yıl kar garantili anlaşmalara yaklaşık 5 milyar dolar harcanıyor veya siyasi partilere ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara 2024 bütçesinden ayırdığınız 8 milyar doları tasarruf etseniz; deprem bölgesinin her türlü sorunu finanse edilebilir. Örneğin; deprem bölgesinde bitiremediğiniz konutlar, altyapı, üstyapı bitirilir ve hatta konutları Türk insanına bedava verirdiniz. Hükümetin amacı “üzüm yemek değil bağcıyı dövmektir”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir