Çarşamba, Temmuz 24, 2024

Siyaset

AKP’nin Ekonomi Safsatası Çöktü

(Foto: Haber Merkezi)

CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, “Biz vergide adalet, gelirde adalet diyoruz, onlar ise bahşişe vergi koyuyor, yurt dışı çıkış harcını artırıyor, vatandaşın yediğine, içtiğine vergi koyuyorlar. AKP’nin bu ülke üzerinde denemeye çalıştığı ekonomi safsatası çökmüştür artık. 86 milyonun üzerinde denemeye çalıştığınız bu modeliniz artık hükmünü yitirmiş durumdadır” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, TBMM genel kurulunda Türk Sivil Havacılık Kanunu Ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun teklifi üzerine yaptığı konuşmada Anayasa Mahkemesinin ve Danıştay’ın iptal ettiği bazı düzenlemelerin AKP iktidarı tarafından ısrarla, yeniden getirildiğine dikkat çekti.

Gülcan Kış, “Anayasa’nın AKP iktidarı tarafından tanınmaması, “Anayasa Mahkemesi kararlarına saygı duymuyorum” anlayışı, Türkiye’de hukuka olan inancın yerle bir edilmesi, ülkemizin hukuk devleti kimliğinden uzaklaştırılması AKP iktidarının eseridir. Anayasa’ya aykırılıklar içerdiği mahkeme kararıyla netleşmiş bu düzenlemelere ısrarla teklifte yer verme çabası da hukukun iktidarca çiğnendiğinin bir göstergesidir” dedi.

“YİD PROJELERİ İÇİN MİLLETİN CEBİNDEN 16,8 MİLYAR DOLAR ÇIKTI”

Kanun teklifinde Büyükşehir sınırları içerisinde kalan, devlet ormanlarından geçen karayollarına yük aktarma tesislerinin kurulabilmesinin görüldüğünü kaydeden Gülcan Kış, “Ayrıca, devlet ormanları içinde kalan havaalanlarında yap-işlet-devret modelinde olanlar dâhil yapılacak hizmet tesislerinden de hiçbir kira bedeli alınmaması düzenlenmektedir. Hâlihazırda Yap İşlet Devret modeli kapsamında yapılmış ve işletmecilikte olan havaalanlarındaki tesislerden Orman Kanunu kapsamında herhangi bir bedel tahsil edilmemesi düzenlenmektedir. Bu modelle yapılan pek çok yatırımın maliyetinin çok üzerinde bedellerle sözleşmelere taraf olan firmalara yaptırıldığı da örneklerle sabitlenmiştir. “Milletin cebinden bir kuruş çıkmayacak” diyerek YİD modeliyle yaptırılan yatırımlar için milletimiz 2017 yılından 2023 yılına kadar tam 16,8 milyar dolar ödeme yapmıştır, 2026 yılı sonuna kadar da tam 16 milyar dolar ödeyecektir. Yüksek kârlar elde ettikleri bilinen firmalar için bir istisna uygulaması asla kabul edilemez bir durumdur” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir